Elazığ’da Mera Islah Çalışmaları

0
1283

çayır meraElazığ’da yürütülen mera ıslah ve amenajman projelerinin 4 köyde toplam 12 bin 227 dekar alanda devam ettiği bildirildi.

Tarım İl Müdürü Rüştü Emir, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılı itibariyle mera ıslah ve amenajman projeleri devam eden yerleşim birimlerinin merkez ilçeye bağlı Doğankuş köyü, Kovancılar ilçesine bağlı Avlağı ve Gedikyurt köyleri ile Karakoçan ilçesine bağlı Koçyiğitler köyü olduğunu belirtti.

Kentte 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında Öksüzuşağı, Sancaklı, Ortaçalı ve Sün köylerinde uygulanan mera ıslah ve amenajman projelerinin bittiğini, Karakoçan Koçyiğitler köyünde 2 bin 817 dekar ile Kovancılar ilçesi Avlağı köyünde 2 bin 651 dekar alanda yürütülen mera ıslah ve amenajman projelerinin ise 2011 yılının sonunda tamamlanacağını kaydeden Emir, şunları kaydetti:

“Kovancılar Avlağı köyünde mera ıslah projesi kapsamında hayvanların meralarda rahat otlayabilmeleri için mera ıslah alanında sıvat, gölgelik, kaşınma kazıkları ve tuzluk yapılarak faaliyete sokulmuştur. Ayrıca 2011 yılı içinde aynı faaliyetler Karakoçan ilçesi Koçyiğitler köyü projesi kapsamında da yapılacaktır. 2011 yılı başlarında Elazığ Merkez ilçeye bağlı Doğankuş köyünde bin dekar alan ile Kovancılar ilçesi Gedikyurt köyünde 5 bin 756 dekar alanda yeni mera ıslah projeleri uygulamaya sokulmuştur.”

Bu projeler kapsamında meralarda ot verimini artırmak için ilkbahar döneminde 47 ton azotlu gübrenin mera ıslah sahalarına atıldığını kaydeden Emir, düzenli hayvan otlatılması amacıyla mera ıslah projeleri kapsamındaki köylerde çobanların eğitimi çalışmalarına da devam edildiğini bildirdi. (AA)

Bir Cevap Yazın