Elektrik kesintisi verim kaybına sebep oluyor

0
987
Elektrik kesintisi verim kaybına sebep oluyor

Elektrik kesintisinin çiftçiyi maddi zarara uğrattığını belirten Kızıltepe Tahıl Üreticileri Birliği, ürünlerinde yüzde 20 oranında verim kaybının söz konusu olduğunu kaydetti.

Bölgemizde yıllardır var olan elektrik sorunu bu yıl daha da kendisini gösterdi. Sadece Kızıltepe ilçesinde yüz binlerce dekara ekili alanda mısır, pamuk ve soya ürünü elektrik kesintileri yüzünden kurumakla karşı karşıya kaldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kızıltepe Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Tahir Kılıç, “Şu an itibariyle ürünlerimizde en az yüzde 20 oranında verim kaybının oluştuğunu tahmin ediyoruz.”dedi.

“Büyük verim kaybı var”

DEDAŞ’ın aylardır Kızıltepe ilçesinde her gün yaklaşık 5 saat elektrik kesintisi uyguladığını belirten Kılıç, “Elektrik arızalarını ve dalgalanmalarını da hesaba katarsak bölge, günde ortalama 10 saat civarında elektriksiz kalıyor. Düzensiz ve dalgalı şekilde gelen elektrik, üreticilerimizin dalgıç ve pompalarını sürekli yanmasına, susuz kalan arazilerde büyük verim kaybına sebep oluyor. Özellikle mısırda döllenme zamanı olduğu için bitki mevsim boyunca tükettiği suyun yüzde 80’ini bu zamanda almaktadır. Bu nedenle özellikle bu günlerde sulama ürünlerimiz için hayatı önem taşıyor. “dedi.

“Çiftçilerimiz polis ve askerle karşı karşıya getirildi”

“Böyle bir dönemde DEDAŞ firması hızını alamayarak artık tümden elektriği keserek bütün bölge vatandaşımızı cezalandırmaya başladı.”diyerek sözlerini sürdüren Kılıç, “Çiftçilerimiz de gösteri ve eylem yapmaya başlayınca polis ve askerle karşı karşıya getirildi. Buradan yetkililere sesleniyorum: Madem yol kapatma eylemi kanunsuz bir şey. Peki DEDAŞ firmasının tüm bölgenin elektriği kesme gibi bir özgürlüğü var mı? Yetkililer neden Firmanın bu kanunsuz tavrını engellemiyor.

“Tüm Konya ve Bursa’nın elektriksiz bırakıldığını duydunuz mu?”

Yetkili makamlara göre Konya’da mevcut 102 bin sulama kuyusunun 75 bin kuyusu kaçak açılmış, Bursa’da ise 10 bin sulama kuyusunun 7 bin 500 kuyusu kaçak. Hiç kimse buralarda çiftçilerin böyle bir muameleye tabi tutulduğunu, Tüm Konya’nın, Tüm Bursa’nın elektriksiz bırakıldığını duydunuz mu?”ifadelerini kullandı.

“Kuyusu olmayan çiftçilere bile faturalar çıkartıldı”

Üreticiler olarak firma ile makul bir fiyatla anlaşmaya hazır olduklarını ifade eden Kılıç, “Geçen sene bu vakitlerde Mardin’de elektriği alan özel firma DEDAŞ ile çiftçiler anlaşma için toplantı yapmıştı. Toplantı sonucunda büyüklüğüne göre trafo başına yılda bir sefere mahsus olarak, 100’lük trafoya 4 bin, 160’lık trafoya 6 bin, 250’lik trafoya 8 bin, 400’lük trafoya 10 bin olarak belirlemişti. Ancak firmanın bu anlaşmaya çiftçinin kabul edemeyeceği başka maddeleri eklemesi dolayısıyla çiftçilerimiz bu anlaşmayı kabul etmemişlerdi. Bu sene Firma, üreticilerimizin trafolarındaki elektrik sayaçlarına göre değil, ÇKS üzerinden kendisinin belirlediği fahiş bir fiyat ile üreticilerimize fatura çıkarmıştır. Hatta kuyusu olmayan çiftçilerimize bile hiçbir yasal dayanağı olmayan faturalar çıkarmıştır. Yine bu firma tarafından zaten zor durumda olan üreticilerimizin tarımsal desteklemelerine bloke konulmuştur.”dedi.

(İLKHA)
Kaynak: http://www.dogruhaber.com.tr/Haber/Elektrik-kesintisi-verim-kaybina-sebep-oluyor-142786.html

Bir Cevap Yazın