Elma kabuğunu bu yöntemle daha temiz tutabilirsiniz

1
870
elma-kabugu-temizleme

Elma kabuğundaki zararlı kimyasalları temizlemenin bir formülü bulundu

ABD’li araştırmacılar, elma kabuğundaki zararlı kimyasalların hangi yıkama yöntemi uygulanırsa uygulansın çıkmadığını ortaya koydu. Ancak araştırmanın sonunda bir yöntemin önemli oranda temizlik sağlayabileceğini gösterdi. Peki hangi yöntem?

Elma kabuğundaki zararlı kimyasallar, yıkansa dahi çıkmıyor. Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, elmayı musluk suyunda yıkamak temizlemiyor. Bu tarım ilaçlarını temizlemenin ise bir yolu var.

BBC Türkçe’nin haberine göre bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar diğeri böcek için kullanılan iki ayrı pestisit üzerinde gerçekleştirdi.

15 DAKİKADA TEMİZLEMENİN YOLU

Sonuçları İngiliz Independent gazetesinde sonuçları yer alan araştırmaya göre, musluk suyuyla yapılan yıkama elma kabuğundaki bu kimyasalları gidermiyor.

Kabartma tozu solüsyonuna yapılan 15 dakikalık işlem sonrası ise elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ile 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

Araştırmacılar, elmanın kabuğunu soymanın zararlı kimyasaldan kurtulmanın bir yolu olduğunu ama bu şekilde elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiği belirtildi.

Pestisitler yani tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor ve fakat bu kimyasalların insan sağlığına etkileri konusunda da son yıllarda artan bir şekilde endişeler dile getiriliyor.

bu konudaki duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak için yorum yazabilirsiniz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın