En temiz hava bu illerde

0
820
En temiz hava bu illerde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan hava kalitesi ölçümleri tamamlandı. Yapılan çalışmaya göre Türkiye’nin en temiz havaya sahip olan illeri Çanakkale ve Malatya olarak belirlendi.

Elde edilen verilere göre, 2012 yılı hava kalitesi bülteninde en düşük Partiküler Madde (PM10) ortalaması Çanakkale istasyonunda, Kükürtdioksit (SO2) ortalaması ise Malatya istasyonunda ölçüldü.

Yapılan ölçümlere göre, kirlilik potansiyelinin düşük olduğu diğer illerimiz; [highlight]Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Burdur, Erzincan, Giresun, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Rize, Sinop, Tunceli, Uşak ve Yalova[/highlight] olarak belirlendi.

Ölçümlerin daha sık ve kapsamlı hale getirilmesi için çalışmalarını kapsamlı hale getiren bakanlık, bu amaçla 2007 yılında 112 olan ölçüm istasyonu sayısını 165’e yükseltti. Yıl sonuna kadar ise bu sayı 190’a ulaşacak. Böylece bakanlık, Türkiye genelinde daha ayrıntılı sonuçlar elde ederek, hava kalitesinin iyileştirilmesi için çalışmalarını daha sağlıklı yürütebilecek.

Bakanlık, yapılan çalışmalar sonucunda çıkan sonuçlara göre hava kirliliğine bağlı olarak yaşanabilecek sorunların azaltılması için tedbirler alıyor. Bu sayede akciğer kanseri riski düşerken, tedavi için harcanan milyonlar da ülkemizde kalıyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın