En uzun sulama tüneli açılıyor

0
1123
En-uzun-sulama-tuneli-aciliyor

Türkiye’nin en önemli sulama projelerinden Suruç Tüneli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle 9 Mart Pazar günü hizmete açılacak.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada, Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında 9 Mart 2009’da sözleşmesi imzalanarak inşasına başlanan tünelin, 9 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle faaliyete gireceğini belirtti.

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sulama tünellerinden birini inşa etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Yılmaz, Suruç Ovası’nın suya olan hasretini bitireceklerini söyledi.

“Ovada çok farklı bereket olacak”

Tünel uzunluğunun 17 bin 185 metre, kazı çapının ise 7,80 metre olduğunu aktaran Yılmaz, Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 metreküp su akıtılacağını ifade etti. Projeyle yılda ortalama 270 milyon lira gelir artışı planlandığını belirten Yılmaz, yaklaşık 190 bin kişi için de istihdam ön görüldüğünü kaydetti.

Projeyle ovadaki bereketin ve ürün deseninin artacağını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 1 milyar liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz projeyle 100 bin hektar alan suya kavuşmuş olacak. Göreceksiniz ovada çok farklı bereket olacak. Suruç’un ve bu çevrenin nüfusu hızla artmaya başlayacak. Şehir büyüyecek ve yepyeni bir ekonomik yapı oluşacak. Bu, GAP Eylem Planı’nın getirdiği olumlu bir durum. Plan öncesi böyle bir şey söz konusu değildi. Son 5 yıldaki yüksek miktar ödeme, tahsilat ve çabalarla çok şükür bugünleri gördük.”

haber46

Bir Cevap Yazın