Endemik bitkiden ‘doğal kozmetik’

0
1163
Endemik bitkiden ‘doğal kozmetik’

Muğla’da doğada toplanan endemik bitki türlerinden kozmetik ürünler geliştiriliyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Laboratuvarları Merkezi’nde kozmetik ürün geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda gönüllü deneklerle çeşitli formül tasarımları gerçekleştirildi ve olumlu sonuçlar alındı. Merkez bünyesinde daha az kimyasal ve daha çok doğal etken madde kullanarak kozmetik malzemelerin doğallaştırılması amaçlanıyor.

Çalışma kapsamında üniversitede kozmetik alanında Ar-Ge çalışması yürütmek için yeni bir merkez oluşturulacak. Merkezde üretime ve analize yönelik çalışmalar yürütülerek hazırlanan ürünler sergilenecek. Proje için üniversite tarafından Yerkesik beldesinde 25 dönümlük arazi tahsis edildi. Alan önümüzdeki dönemde doğa eğitim parkı olacak.

Yürütülecek projeyle endemik türler seralarda yetiştirilerek üretim için gerekli bitkiler sağlanacak. Ayrıca bitkilerin soğanları çoğaltılarak isteyenlere verilecek. Farklı gruplara eğitim verilerek evde kullanabilecek basit ürünlerin hazırlanması öğretilecek. Doğa eğitim parkı uzun vadede bölgeye de çok önemli katkı sağlayacak.

Habere Ait Görseller

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın