Enerjiye 500 milyon dolar yatıracak

0
877
Enerjiye 500 milyon dolar yatıracak

Adalı Holding, 350 megavatlık (MW) yenilenebilir enerji yatırımı ve buna ek olarak yerli kömüre dayalı termik santral kurmayı planlıyor.

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın inşaat işlerini yapan müteahhit firmalardan Adalı Holding, 350 megavatlık (MW) yenilenebilir enerji yatırımı ve buna ek olarak yerli kömüre dayalı termik santral kurmayı planlıyor.

Rize’de işletmeye aldıkları 26,5 MW’lık İncirli Regülatörü’nü basına tanıtan Adalı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Adalı, “Enerjide jeotermal, rüzgâr ve hidroelektrik santrallerine odaklandık. Şu an için sadece yenilenebilir projelerimiz var. Toplamda lisanslanmış 150 MW HES portföyümüz var. Şu an için 26,5 MW’lık Rize’deki santralimiz faaliyette. Ordu, Adıyaman, Malatya, Ankara, Rize ve Trabzon’da HES projelerimiz var. İkisi hariç hepsi inşaat aşamasında.” dedi.

Adalı, halihazırda lisansı alınan veya lisans aşamasına gelinen toplam 350 MW’lık bir portföylerinin söz konusu olduğunu belirterek, “Rüzgârda 2007 Kasım başvurularında Kırklareli’nde 44 MW’lık bir lisans aldık ve bir de Yumurtalık’ta 150 MW’lık bir lisans alma aşamasındayız. 200 MW’a yakın bir rüzgâr portföyü oluştu.” diye konuştu. Şirket jeotermal ve güneş enerjisi ile ilgili de etüt çalışmaları yürütüyor.

Yerli kömür projeleriyle de ilgilendiklerini ve TKİ’nin ihalelerini takip ettiklerini ifade eden Adalı, “Kömürde de Çinli bir firma ile ortak hareket ediyoruz. Şu an elimizdeki portföye odaklanmış durumdayız. Olursa yerli kömürde de yabancı ortaklık yapısıyla yürümek istiyoruz.” dedi. Ellerindeki yaklaşık 350 MW’lık yenilenebilir enerji yatırımı portföyünün 500 milyon dolarlık yatırım anlamına geldiğini ifade eden Adalı, “Önümüzdeki iki yıl içinde diğer şartlarda bir değişiklik olmazsa ve olumlu seyir devam ederse bu yatırımı düşünüyoruz.” dedi.

Adalı Holding’in taahhüt, turizm ve enerji sektörlerinde faaliyet yürüttüğünü ve yıllık 250 milyon dolar civarında bir ciro çevirdiğini ifade eden Demirbaş, “Taahhüt projelerimizin tamamı Amerikan hükümetiyle. Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı müteahhidiyiz. Toplamda yurtiçi ve yurtdışı bu kontratların değeri tahmin ediyorum 600 milyon dolar.” dedi.

Hasan Adalı, İstanbul’da Büyükdere Caddesi üzerinde bir arazi aldıklarını belirterek, “Orada önümüzdeki sene bir şehir oteli yatırımına başlayacağız. 90 milyon dolarlık bir yatırım olacak. İşletmecisi henüz belli olmadı. 240 odalı bir otel olacak. Mart gibi başlayacağız.” dedi. Adalı, İstanbul’da kentsel dönüşümle de ilgilendiklerini ifade etti.

zaman

Bir Cevap Yazın