Erbeyli İncir Enstitüsü Organik piliç eti üretti

0
1373

Türkiye’de alanındaki tek kuruluş olan Aydın’ın Erbeyli Köyü’nde bulunan Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü, Aydın ve İzmir illeri başta olmak üzere, sofralık incir yetiştirilen alanlar ve sektörler olmak üzere, incir ile ilgili olarak Türkiye’nin tamamına, bilgi ve teknoloji üretmeye devam ediyor.

1938 yılında kuru incirle ilgili problemleri çözmek ve bilimsel çalışmalar yapmak üzere ‘İncir Islah İstasyonu’ adı altında faaliyete geçen enstitüde, daha sonra zeytin, fıstık, kayısı ve erik fidanı üretimi de yapıldı ancak daha sonra su problemi nedeniyle diğer ürünler kaldırıldı. Tarım Bakanlığı’nın 1957’de tavukçuluk faaliyetlerini geliştirmek için müessese arayışına girmesi ve yeni bir yapılanma yerine bu işin Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü’ne bir kol olarak verilmesiyle tavukçulukla ilgili bilimsel faaliyetlere de başlayan Enstitü’nün, 2010 yılına gelindiğinde, Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyon dolar katma değer sağladığı tahmin ediliyor. 170 dönüm arazide şu anda incirle ilgili beş, tavukçulukla ilgili ise altı projeyi sürdüren Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü, bunlardan biri olan organik tavukçuluk projesini geçtiğimiz haftalarda tamamladı. 

Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Ramazan Özkan, organik tavukçuluk projesini, enstitüde bulunan organik sahasında gerçekleştiridiklerini ifade ederek, Türkiye’de ilk sertifikalı organik piliç eti ve sertifikalı organik yumurta üretimini kendilerinin yaptığını belirtti. Özkan, “Bizim organik tavukçulukta amacımız özellikle bu işin yapılabilirliğini göstermekti” dedi. Organik tavukçulukla ilgili bazı sıkıntıların olduğunun altını çizen Özkan, üreticinin organik tavukçuluk yapmak için yatırıma başladığında yem bulmakta zorlanacağını çünkü yem fabrikalarının organik yem üretimi yapmadığını vurguladı.

Özkan, tüketicilerin organik olduğunu gördükten sonra fiyatına çok bakmadığını, normal piliç etinin kilosu 4 TL iken, organik piliçleri 10 TL’ye sattıklarını belirtti. Özkan, enstitünün satış noktasında, vatandaşların organik ürünler almak için sıraya girdiğini sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: Kobiden Haberler – www.kobiden.com

Bir Cevap Yazın