Erdemli’de sera domatesi üreticisi fiyattan memnun değil

0
1338

Mersin’in Erdemli ilçesinde, sera domatesi, bu sene geçen seneye göre daha düşük fiyattan iç pazara satılıyor. Geçen sene 1.20 TL ile 1.40 TL fiyatları arasında satışı başlayan domates, bu sene 80-85 krş arasında alıcı buluyor.
Verimin bu yıl çok iyi olduğunu söyleyen domates üreticisi Osman Yılmaz, ancak fiyatın istedikleri oranda olmadığını, geçen yıl fiyatın daha yüksek olduğunu hatırlattı.
Yılmaz, “İlaç fiyatları, işçi fiyatları, gübre fiyatları ateş pahası. Kaliteli ürün üretmek zor ve maliyeti yüksek. Kaliteli ürün yetiştirdiğinizde karşılığını almalısınız. Sera ve açık alanda domates üretiminin yapıldığı Erdemli’de, üreticiler fiyatlardan memnun değil. Marketlerde tüketici yüksek fiyatla domates almasına karşılık, üreticiler ürünün tarlada para etmediğinden yakınıyor. Erdemli’de domatesin kilosu 80 kuruşa satılıyor.” şeklinde konuştu.
Erdemli’de halde komisyonculuk yapan Rasim Şahin ise geçen yıl fiyatların daha iyi olduğunu, ancak bu yıl fiyatların düşük olduğunu söyledi. Şahin, “Üretici emeğini almalı. Nisan ayı ortalarında ihracat başlayacak. Bu dönemde fiyatların biraz daha artacağını umut ediyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın