Ereğli’de üretilmeye başlanan İstiridye Mantarı’na ilgi artıyor

3
3824
istiridye mantarı

istiridye mantarıEreğli tarımında son yıllarda hızla artan ürün çeşitliliğine bir yenisi daha eklendi. Ereğli’nin Sarıtopallı Köyü’nde bulunan Kültür Mantarı Üretim Tesisi’nde üretilen İstiridye Mantarı, sektörde yeni bir ürün olmasının yanı sıra üreticilere istihdam imkânı sunuyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, beraberindeki Sazgeçit Belediye Başkanı Bülent Ersüllü ile Ziraat Mühendisi Tarık Aldemir, Sarıtopallı’da bulunan üretim tesisini ziyaret ettiler. Dünya’da ve Türkiye’de gıda ve tarım ürünlerine talebin asla azalmayacağını, aksine giderek arttığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “Ülkemizin birçok bölgesinde tanınan İstiridye Mantarı’nın Ereğli’de de üretilmeye başlanması, Ereğli tarımı adına sevindirici bir gelişme. Ağaçlık alanın bol olduğu her yerde rahatlıkla görülebilen ve köylülerin belirli mevsimlerde topladıkları bu mantar çeşidi, kültür altında rahatlıkla yetiştirilebilmekte. Beyaz kültür mantarı çeşidine göre daha az emek ve zaman harcanarak üretilebilen İstiridye mantarına ilginin de ilçemizde zamanla artacağını düşünüyorum.” dedi.

Böyle yeni ürünlerin, Ereğli tarımına girmesiyle yeni istihdam alanlarının açılacağını söyleyen Özgüven, bu tip girişimlere erken yönelen üreticilerin, pazar pastasından paylarını en iyi şekilde alacaklarını vurguladı. Özgüven, ilçe müdürlüğü olarak yeni projeler üreten üreticilere her türlü desteğin verileceğini belirtti.

(CİHAN)

3 YORUMLAR

  1. İstiridye mantarı üreticiliği konusunda ‘Flora Mantar’ olarak size yardımcı olabiliriz..

    Yönetici Notu: Yapılan yorum tamamen reklam amaçlı olduğu için düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın