Ergene Havzası’nda 39 İşletmeye 2.2 Milyon Lira Ceza Kesildi

0
925

Ergene Havzası’nda yaşanan kirliliği önlemek amacıyla hazırlanan Ergene Havzası Eylem Planı etkisini göstermeye başladı. Adım adım uygulanan proje sonucunda birçok nehir ve dere kurumaktan kurtarıldı. Yapılan sıkı takipler sonucunda çevreye zarar veren işletmelere toplamda 2 milyon 298 bin 162 TL paracezası verildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Ergene Havzası Eylem Planı’nda yer alan proje kapsamındaçevre dostu üretimin arttırılması amacıyla 2012 yılı itibariyle her ay düzenli olarak Tekirdağ Çevre veŞehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde tekstil sektöründe temiz üretimi artırmak amacıyla bir çok panel, konferans ve sempozyum düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tekirdağ İl Müdürlüğü 2012 Ocak ayı itibariyle toplamda 150 denetim gerçekleştirdi, 39 işletmeye idari yaptırım uygulandı. Yapılan sıkı takiplersonucunda çevreye zarar veren işletmelere toplamda 2 milyon 298 bin 162 TL para cezası uygulandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koordineli olarak yürüttüğü çalışmalarsonucunda yeni bir uygulama olarak belediyelerin atık su arıtma tesisleri inşaatı için DSİ Genel Müdürlüğü ile protokoller imzalandı. Mahalli idarelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alt yapı tesislerine yüzde 40 oranında maddi destek sağlandı. Ayrıca havzadaki belediyelere son 3 yıl içerisinde çevresel alt yapı hizmetleri için yaklaşık 8 milyon yardım ile teknik destek sağlandı.

ATIK SU ARITMA TESİSİ KURAN İŞLETMELERE DESTEK

Atık su arıtma tesislerini kurmaya teşvik etmek amacıyla tesis kuran ve işleten işletmelere elektrikenerjisi giderleri yüzde 50 oranında geri ödendi. Sadece Tekirdağ ilinde 2 adet organize sanayi bölgesine 1 milyon 383 bin TL geri ödeme yapıldı.

Öte yandan, yer altı su kullanım düzeyinin kontrol ve tespiti amacıyla 20 metreküp ve üzeri sanayi maksatlıyer altı suyu kuyularına sayaç takılarak tahsis edilen miktarda suyun çekilmesi sağlanarak seviye düşümlerinin önüne geçildi.

Hayrabolu DERESİNE 24 KİLOMETRELİK YAN KOL ISLAHI

Ergene Havzası’nda bazı derelerde meydana gelen kirliliğin önüne geçmek amacıyla Çevre ve ŞehircilikTekirdağ İl Müdürlüğü tarafından dere ıslahı yapılmak gayesiyle alanlardan çamur numunesi alınarak analizleri yapıldı. Hayrabolu deresinde 24 kilometrelik yan kol ıslah çalışması yapılarak derenin yok olmasının önüne geçildi. 2011 yılında toplam 58 kilometre dere ıslahı yapıldı. 2012’de ise bu sayının iki katına çıkarılması hedefleniyor. Çorlu deresinde meydana gelen kirliliğin önlenmesi için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalara başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tekirdağ İl Müdürlüğü’nce aart ayı içerisinde Ergene Nehri Çorlu Deresi ve kollarından alınan numune sonuçlarında önemli gelişmeler gözlendi.

KİRLETENLERE AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bazı basın yayın organlarında dile getirilen ÇorluDeresi’nde yaşanan kirliliğin önlenmesi amacıyla Tekirdağ İl Müdürlüğü’ne gerekli çalışmaların başlaması talimatını verdi. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı tam donanımlı ekipler incelemelerde bulunmak amacıyla Çorlu Deresi’nde çalışmalarına başlanırken, incelemeler sonucunda derenin kirlenmesine neden olan işletmelere ağır maddi yaptırımların uygulanacağı kaydedildi.

KAYNAK : http://www.haberler.comhttps://etarim.net

Bir Cevap Yazın