Eriğin kilosu 4 lira

0
1257
can erikMERSİN (İHA) – Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Göksu vadisi köylerinde, örtü altı ürün ilk çıktığında piyasada kilosu 200 TL’den satılan eriğin kilosu, açık arazilerdeki bahçede hasadına başlanmasıyla kalitesine göre 4 ila 6 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, yaptığı açıklamada, erik üretiminin Göksu Vadisi köyleri olan Keben başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Karahacılı, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Ortaören ile Atayurt, Atakent ve Taşucu beldelerinde yoğun olarak yapıldığını kaydetti.
Geçen ay örtü altında ilk hasadı yapılan eriğin kilosunun 300 liradan satıldığını ifade eden Göktaş, açıkta eriğin hasadına başlanmasıyla şu anda kilosunun kalitesine göre fiyatın 4 ila 6 lira arasında değiştiğini belirtti.
İlçe genelindeki 700 dönüm araziden 6 bin ton arasında erik hasadının yapılmasının beklendiğini vurgulayan Göktaş, fiyattan memnun olduklarını ve sezonun bu şekilde tamamlanması halinde üreticisini sevindireceğini söyledi.
Türkiye genelinde 15 bin ton erik üretiminin yapıldığını ifade eden Göktaş, “Göksu Vadisi köylerinin en önemli özelliği iklimler içerisinde mikro klima özelliğe sahip olmasıdır. Bu nedenle burada yetişen ürünlerin ayrı bir damak tadı ve görünümü var” dedi.
Göktaş, Türkiye’de ilk turfanda eriğin bu yörede hasadının yapıldığını hatırlatarak, “Her yıl İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikle yaptığımız ortak çalışmayla üreticilerimizin ürünleri iyi tarım uygulamaları sertifikası da aldı. Burada amaç üreticilerin en iyi ürünü almasını, tüketicilerin de kaliteli ürünü tüketmelerini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın