Erik ağacına 5 çeşit meyve aşıladı

3
8446
Hüseyin Talay

BALIKESİR (İHA) – Balıkesirli elektrik teknisyeni Hüseyin Talay, bahçesindeki erik ağacına 5 çeşit meyve aşıladı.

10 yıldan bu yana meyve aşılaması yaptığını bildiren Talay, erik ağacının üzerinde, kiraz, şeftali, kayısı ve badem gibi meyvelerin de yer aldığını söyledi. Gümüşçeşme mahallesindeki 600 metrekarelik arsasını uygulama bahçesi haline getiren emekli elektrik teknisyeni 50 yaşındaki Hüseyin Talay, bir ağacın üzerinde değişik meyve çeşitlerini üretmeyi başardı. Balıkesir Seka Kağıt Fabrikası’ndan emekli olan Talay, “10 yıldan beri meyve aşılaması konusunda çalışmalar yapıyorum. Bunun için kurslara katıldım. İnternette aşılama konusunda devamlı araştırmalar yapıyorum. 600 metrekarelik boş arsayı uygulama bahçesi haline getirdim. Bahçemdeki meyve ağaçlarının üzerine değişik meyve türleri aşıladım. Erik gövdesi üzerine kiraz, şeftali, kayısı ve badem aşıları yaptım. Hepsi de tuttu. Şu anda çiçekte olan ağaçlar önümüzdeki ayda meyve verecek. Bahçemde yöremizde olabilecek bütün meyve çeşitleri var. Meyve yetiştirmeyi çok seviyorum. Bigadiç’in Okçular köyünde köy gençleri ile birlikte meradaki yabani meyve ağaçlarını da aşıladık. Ayrıca gene Okçular da 4 bin adet çeşitli meyve fidanı üretiyoruz. Bunların aşılarını da köy gençleriyle birlikte yaptık. Sonbaharda köylülere ücretsiz dağıtılacak. İşimi severek yapıyorum. Herkes elinden geldiğince yeşile katkıda bulunmalı” dedi.
Hüseyin Talay

 

3 YORUMLAR

  1. bravo hocam.yalnız bir ağaca çeşit çeşit aşı yapmanın dini açıdan uygun olup olmadığınıda araştırmanızı öneririm.ben de araştırmıştım”fıtrata uygun olmadığı”yönünde bilgiler edinmiştim.çok güzel bir iş aşılama sevabına.

  2. ya dini açıdan diyor vatandaş doğa kendi kendine aşı yaptığına şahidim ben Allah yapmadımı yani şimdi o aşıyı bırakın bu saçma işleri….hocam ellerine sağlık bende armut ağacına çeşitli meyve aşıladım süper oldu

Bir Cevap Yazın