Erkenci Karpuzda Verim Düşük

0
1479
mini karpuzÇukurova yöresinde yer yer hasadına başlanan erkenci turfanda karpuzda verimin geçen yıla göre yüzde 50 düşük olduğu bildirildi.

Türkiye’nin en erkenci karpuzunun yetiştirildiği Adana’nın Karataş ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yeşilyaprak, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Adana ve çevresinde bu yıl yaklaşık 170 bin dekar alanda örtü altı karpuz yetiştirildiğini söyledi.
Yeşilyaprak, yüksek seralarda yetiştirilen ürünün hasadına başlandığını ancak istenilen verimin alınamadığını belirterek, karpuzun dekarının tüccara 3 bin ila 3 bin 500 lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını ifade etti.
Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen yaklaşık 4 milyon ton karpuzun yaklaşık 1 milyon tonunun bu yıla kadar Adana’da yetiştirildiğini ifade eden Yeşilyaprak, “Geçen yıla göre ekim alanlarında 15-20 bin dekar artış olmasına karşın olumsuz hava koşulları bu yıl rekolteyi düşürecek” dedi.
-“KİLOSU 5 LİRAYA KADAR YÜKSELEBİLİR”-
Yeşilyaprak, yörede özellikle nisan ve mayıs aylarında yaşanan olumsuz hava koşullarının ürünün tam olarak gelişmesini engellediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Yörede ürünün gelişme döneminde hava bir soğudu, bir ısındı. Bu durum bitkinin dengesini bozdu, strese girmesine yol açtı. Strese giren bitki iklim şartlarına adapte olamadı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bitki tam olarak gelişmediği için bu yıl hem kalite iyi olmayacak hem de rekolte yüzde 50 düşük gerçekleşecek. Bu durum ayrıca karpuzun kilogram fiyatını önümüzdeki günlerde 5 liraya kadar yükseltebilir. “
Yeşilyaprak, değişken hava koşulları nedeniyle tüccarın ürünü satın alıp almama konusunda da kararsız olduğunu sözlerine ekledi.
Bu arada, karpuzun sebze halinde 1, 5-2 liradan satıldığı belirtildi. (AA)

Bir Cevap Yazın