Erozyona karşı eylem planı

0
1244
Erozyona karşı eylem planı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, erozyon kontrolü çalışması gerçekleştirecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2013-2017’yi kapsayan Erozyonla Mücadele Eylem Planı ile 1 milyon 400 bin hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışması gerçekleştirecek.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafi konum, iklim ve toprak şartları nedeniyle erozyona karşı hassas bir konumda bulunduğunu dile getirdi.

Bugüne kadar bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmasına ve tedbirler alınmasına karşın Türkiye’deki orman alanlarının yüzde 54’ünde, tarım alanlarının yüzde 59’unda ve meraların yüzde 64’ünde aktif erozyonun hala devam ettiğini dile getiren Avcı, toprağın yerinde tutulması ve erozyonun önlenmesi amacıyla bir eylem planına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Avcı, bu çerçevede hazırlanan ve 2013-2017 yıllarını kapsayan Erozyonla Mücadele Eylem Planı kapsamında, 1 milyon 400 bin hektar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslahı çalışmasının gerçekleştirileceğini aktararak, “Bu çerçevede denizlere taşınan toprak miktarını azaltacağız” ifadesini kullandı.

Erozyonla Mücadele Eylem Planı’nın toplam maliyetinin 1 milyar 890 milyon lira olarak hesaplandığını belirten Avcı, Türkiye’nin erozyonla mücadele konusunda ve bu alanda kullandığı teknikler anlamında dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu, uluslararası toplantılarda örnek gösterildiğini ve az gelişmiş ülkelere bu konuda yardım edilmesi için taleplerin geldiğini anlattı.

Avcı, bu kapsamda, her yıl, Afrika ve Orta Asya ülkeleri ile komşu ülkelerden 100’den fazla kişiye eğitim verildiğini dile getirdi.

TRT

Bir Cevap Yazın