Erzurum’da Kışın Hayvancılık Çok Zor

0
1002
Erzurumda-Kisin-Hayvancilik-Cok-Zor.jpg

Doğu Anadolu Bölgesi’nde  etkili olan kar yağışı ve soğuk havadan olumsuz etkilenen çiftçiler, tüm zorluklara rağmen hayvancılık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor .

Erzurum’da bazı köylüler, yazın tarlalarından biçerek istif ettikleri otları kışın kar üzerine serperek hayvanlarını beslemeye çalışıyorlar. Erzurum’da mezra sakinleri, hayvanlarını beslemek için yaz aylarında biçerek istif ettikleri ot yığınlarını kışın kullanıyorlar. Her tarafın karla kaplı olması en çok hayvan besleyen vatandaşları etkiliyor. Dışarıda otlayamayan küçük ve büyükbaş hayvanların yaz aylarında toplanan otlarla besleniyorlar. Kışın hayvancılığın zor olduğunu söyleyen mezra sakinleri, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez hayvanlarını dışarı çıkartarak ot verdiklerini söylediler.

Mehmet Emin Toprak, günlerinin neredeyse tamamını hayvanlara bakarak geçirdiklerini belirterek, “Saat 07.00’de hayvanlarımızı ahırdan çıkarıp, bir süre yürüttükten sonra boş bir alana götürerek, önceden hazırladığımız ot ve samanları veriyoruz. Hayvanlarımız yeterince doyduktan sonra sürüyü köy çeşmesine götürüp su içiriyoruz. Tabi hayvanların bakımı sadece bununla bitmiyor. Adeta bir çocuk gibi onlarla ilgileniyoruz” diye konuştu.

Bölgede kışın ağır şartlar altında geçtiğini vurgulayan Toprak, “Bu şartlarda hayvanlara ne kadar iyi bakarsak bahar aylarında o kadar verim alıyoruz. Yem, tuz ve su vermenin yanında birçok zahmetli iş ile hayvan besliyoruz” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın