Erzurum’da Küçükbaş Hayvan Sayısı Artmaya Başladı

0
876
Erzurum'da Küçükbaş Hayvan Sayısı Artmaya Başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürü Zekerriya Erdurmuş küçükbaş hayvan sayısının 556 binden 800 bine ulaştığını açıkladı. Erdurmuş, koyunun para etmesi dolayısıyla çiftçinin küçükbaş hayvan üretimine de önem vermeye başladığını ve gelinen noktanın şehir, bölge ve ülke için sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Erzurum’da 4 yıl öncesine kadar azalan küçükbaş hayvan sayısında, alınan tedbirler sayesinde artış gözlendiği bildirildi. Bir zamanlar büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığıyla ülkenin kırmızı et merkezi olarak görülen Erzurum’un yeniden bu unvanına kavuşacağı belirtildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekerriya Erdurmuş, küçükbaş hayvan varlığının son yıllarda belirgin ölçüde artış gösterdiğini ifade etti. Sayı ile birlikte et ve süt veriminde de artışın yaşandığını ifade eden Erdurmuş bunun ise ülke ve şehir ekonomisi için sevindirici olduğunu dile getirdi.

Erzurum’da 4 yıl önce 500 bine düşen küçükbaş hayvan varlığının geçen yıl 800 bine ulaştığına dikkat çeken Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Erdurmuş, “Koyun artık pazarda değerini buluyor. Çiftçi koyunun para etmesi nedeniyle küçükbaş hayvan üretimine önem vermeye başladı. Bakanlık olarak biz de çeşitli hibe ve kredilerle küçükbaş hayvancılığı teşvik etmeye başladı. Geleneksel koyun ırkından vazgeçilmesiyle et ve süt verimi arttı. Süt verimimiz 330 bin tondan 660 bin tona yükseldi. Bu da şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için sevindirici bir gelişme. Hedefimiz yıl içerisinde bir milyon küçükbaş hayvan sayısına ulaşmak ve bu rakamı yıllar itibariyle daha da ilerilere götürmektir.” şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak hayvancılığa büyük önem verdiklerini ve bundan dolayı hibelerde artış yaşandığını anlatan Erdurmuş, yıl içerisinde koyun ve büyükbaş hayvan besicilerine önemli miktarlarda hibe desteği verileceğini söyledi. Erdumuş, şunları ifade etti: “Şehir ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli yer tutmaktadır. Bakanlık olarak hibe desteklerimiz artarak devam edecek. Yeter ki çiftçilerimiz güzel, uygulanabilir projeler hazırlasınlar. Çiftçilerimizin hibelerden yararlanmalarını istiyoruz. Bölgemizin ve şehrimizin ekonomik kalkınmasının temeli ancak hayvancılık ve tarımla mümkün.” (CİHAN)

Kaynak: haber365

Bir Cevap Yazın