Eşek sütünden sabun üretildi

Astımdan kansere kadar birçok hastalığa iyi geldiği söylenen ve ilginin son yıllarda arttığı eşek sütünden sabun üretildi.

Muğla’nın Yatağan ve Bodrum ilçesinde çiftliği olan Musa Karaçam’ın 50’ye yakın eşeği bulunuyor. Eşekten günde 750-800 gram süt alabilen Karaçam, son dönemlerde ilginin arttığı eşek sütünden sabun üretti. Güzellik uzmanının tavsiyesi üzerine eşek sütlü sabun üreten Karaçam, ürettiği sabunları kuruduktan sonra bir doktor aracılığıyla Havai ve Katar’a gönderecek.

Advertisement

Anne sütüne en yakın süt olduğu bilimsel verilerle belirlenen eşek sütünün, alerji, sindirim, kalp ve damar sistemi hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan eşek sütünün yaşlandırmayı geciktirici özelliği bulunduğu öne sürülüyor. Avrupa piyasasında buna yönelik krem, sabun ve şampuan gibi pek çok kozmetik ürün de kullanıma sunulmuş durumda.

Sabun yapabilmek için kursa gitti

Sabun yapımını öğrenmek için kursa giden Musa Karaçam’ın eşi Şükran Karaçam, kursu tamamladıktan sonra hammaddesi eşek sütü ve zeytinyağından oluşan sabunları üretmeye başladı. Ürettiği sabunların tamamen doğal olduğunu, hiçbir katkı maddesi içermediğini vurgulayan Karaçam, sabunu üretmeye başladıktan sonra yaklaşık bir yıl sadece kendisinin ve yakınlarının kullandığını belirtti. Çevreden alınan olumlu tepkiler üzerine ise sabunun seri üretimi yapılmaya başlandı.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın