Eskişehir’i işgalci balıklar istila etti

0
820
Eskisehiri-isgalci-baliklar-istila-etti

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Emiroğlu, Eskişehir’in nehir ve parklarında işgalci balıkların istilasının söz konusu olduğunu bildirdi.

Emiroğlu, Eskişehir’de, Sakarya Nehri’nin kaynağı olan Çifteler ilçesinde aynı anda 4 istilacı balığın yaşadığını belirtti.

Eskişehir’deki istilacı balık türlerini, İsrail sazanı, çakıl balığı, Nil tilapyası, kara yayın olarak sıralayan Emiroğlu, kara yayınların karada kısa mesafe hareket etme özelliğine sahip olduğunu ifade etti.

Emiroğlu, söz konusu balık türünün, Çifteler’den Sakarya’ya ulaştığını ve orada popülasyonunu artırıp, bölgedeki orijinal yayın balıklarını yok ettiğine dikkati çekti.

Sakarya Nehri’nde bulunan kara yayın balığının tadının farklı olduğu için çok fazla tüketilmediğini aktaran Emiroğlu, “Sakarya, çok ciddi tehdit altında. Karada da kısa süreli hareket edebilen kara yayın, Sakarya Nehri’ndeki diğer bölgelere, karadan giderek diğer balıkların yumurtalarını yiyor. Bu da diğer balıkların üremesine ve varlıklarının devam etmesine engel oluşturuyor” diye konuştu.

Parklar tehlikede

Eskişehir’deki en büyük sıkıntılardan birinin parklar olduğunu vurgulayan Emiroğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı parklardaki göletlere işgalci balıkların atıldığını savundu. Bu balıkların, Porsuk Çayı’na özgü balıklar olmadığını dile getiren Emiroğlu, şunları kaydetti:

“Parklardaki süs havuzlarına bırakılan balıkların kapalı alanda durmaları söz konusu değil. Onların yavruları, muhakkak Porsuk’a kaçabilir. Herhangi bir taşkın anında kaçma durumu olursa ve Porsuk’ta üreme şansı bulurlarsa, zaten ciddi anlamda sıkıntılı, kirletilmiş, doğal hayatı bozulmuş olan Porsuk’ta, yeni felaketi beraberinde gelecektir. Porsuk’taki ekolojik hayatı bitirmekteyiz. En azından istilacı türlerle bunu devam ettirmemeliyiz.”

Sıkıntıların giderilmesi için parklardaki doğal olmayan KOİ cinsi (büyük akvaryum) balıklarının bir an önce göletlerden alınması gerektiğini öne süren Emiroğlu, Eskişehir’in göletlerinde ve nehirlerinde balıkların var olması isteniyorsa, Porsuk’un doğal türlerinin buralara bırakılması gerektiğini sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın