Et fiyatları neden düşüyor?

0
1264

kırmızı etÜlke genelinde artan et fiyatlarının besiciliği destekleme projeleri ve hayvan ithalatı sonucu geçen yıl ki seviyeye gerilediği bildirildi.

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Abdullah Karakuş, AA muhabirine, et fiyatlarının artmasından sonra hükümetin, canlı hayvan ve ”karkas et” olarak adlandırılan kesilmiş hayvan ithalatını gerçekleştirdiğini anımsattı.
Bunun yanı sıra besiciliğe de ciddi destekler verildiğini anlatan Karakuş, bu tedbirlerin Türkiye’de et fiyatlarının normal seviyelere düşmesini ve kırmızı et piyasasında fiyatların normal seviyelere gelmesini sağladığını kaydetti.
Karakuş, ilk zamanlar ithal et politikasına bazı kesimlerin karşı çıktığını ifade ederek, şöyle konuştu:
”Ancak, bu işten en karlı çıkan küçük esnaf ve halk oldu. Artık halk ‘ithal et, yerli et’ diye ayrım yapmıyor. Müdahale yapılmasaydı, et fiyatlarının düşmesi imkansızdı. Sadece küçükbaş hayvan etinde biraz sıkıntı var. Ancak, hükümet bunun için de önlem aldı. Hükümet besiciliği canlandırmak için üreticiye sıfır faizli kredi verdi. Bu durum büyükbaş hayvan üreticileri için de geçerli. Türkiye’de besicilik canlandı. İlerleyen dönemlerde et ithal edilmeden bu ihtiyacımızın karşılanacağı düşüncesindeyim.”

‘FİYATLARIN DÜŞMESİ SATIŞLARI ARTIRDI

Et fiyatlarının yakın zaman önce 35 liraya kadar çıktığını ifade eden Karakuş, şunları bildirdi:
”Asgari ücretle çalışan bir kişi evine et alamaz hale gelmişti. Vatandaş 250 gram et alıyordu. Şimdi etin kilosu 20 lira, neredeyse yarı yarıya. Hal böyle olunca et satışlarında adeta patlama oldu. Karkas et fiyatı 20-25 lira arasında satılırken şimdi 14 liraya kadar düştü. Kıyma fiyatı 25 liraya kadar çıkmıştı, şu an 15-18 lira arasında satılıyor. Kuşbaşı et de 35 liradan 20-24 liraya geriledi.”

ESKİŞEHİR’DE SAKATAT PAHALI

Eskişehir’de belediyeye ait mezbaha olmadığı için sakatat fiyatlarında artış olduğuna da değinen Karakuş, ”Eskişehir’in sakatat ihtiyacı çevre kentlerden sağlanıyor. Dolayısıyla pahalıya mal oluyor. Ciğerin kilosu, et fiyatını geçti, 20 liraya dayandı. İşkembe de 12 lira oldu. Bu durum diğerler sakatat ürünler için de geçerli” dedi.

AA

Bir Cevap Yazın