Et ithalatı durursa sakatat fiyatları yüzde 50 düşer

0
1333
inekTarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ithal ette uygulanan vergi oranlarını yüzde 30’dan 45’e çıkarmasıyla et ithalatı yavaşladı.
Geçtiğimiz yıl et fiyatlarında yaşanan artışın bu sene ciğer ve sakatat fiyatlarında yaşandığını belirten Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, ithal et yerine canlı hayvan ithalatı yapılması gerektiğini, böylelikle sakatat fiyatlarının da düşeceğini söyledi.
Halen piyasada ciğerin kilosunun 22 liradan, işkembenin de 12 liradan satıldığını belirten Yıldız, ciğer ve işkembe fiyatlarının ithal et sebebiyle arttığına dikkat çekti. Oda Başkanı Yıldız, “Biz ithal et değil, bıçaklık ve damızlık ithal hayvan getirilmesini istiyoruz. İthal et geldiği için sakatat fiyatları da yükseldi. Canlı hayvan olmazsa ciğer, işkembe gibi sakatat da olmuyor. Canlı hayvan ithalatıyla piyasa rahatlayacaktır. Aksi takdirde et ithalatı çözüm değil.” dedi.
Türkiye genelindeki et fiyatlarının dengeye oturduğunu anlatan Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, et fiyatlarındaki düşüşün sakatat fiyatlarına yansıyacağını söyledi. İthal et sebebiyle ciğer ve işkembe fiyatlarının arttığını dile getiren Muhsin Yıldız, kesim olmadığı için ciğer ve işkembe fiyatlarının düşmediğini vurguladı. Tarım Bakanlığı’nın yüzde ithal ette uyguladığı vergi oranının yüzde 30’dan yüzde 45’e çıkarmasının et ithalatını bir nebze de olsa düşürdüğünü belirten Yıldız şöyle devam etti:
“Bizim derdimiz, canlı hayvanın yeterince olmaması. Et ithalatı yerine canlı hayvan ithal edilirse ciğer fiyatları da düşer, piyasa rahat nefes alır. Canlı hayvan gelirse sakatat fiyatlarının yüzde 50 oranında düşeceğini bekliyoruz.” (CİHAN)

Bir Cevap Yazın