Et ve Süt Besicilerine Müjde

0
933
Bakan-Eker-Et-ve-Sut-Besicilerine-Mujdeyi-Verdi

Bakan Eker, Et ve Süt Kurumu tarafından besicilerle ilgili alınan yeni kararlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Et ve Süt Kurumu tarafından sözleşmeli besicilik yapanlara büyükbaş kesim bedellerinin tamamının peşin ödeneceğini açıkladı.

Diyarbakır’da yerel seçim çalışmalarını sürdüren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Et ve Süt Kurumu tarafından besicilerle ilgili alınan yeni kararlarla ilgili önemli bilgiler verdi.

PARALAR PEŞİN ÖDENECEK, KİLO BAŞINA 43 KURUŞ İLAVE GELİYOR

Sözleşmeli besicilere serbest kesimden farklı olarak yaz primi ve sözleşme primi olarak kilogram başına 43 kuruş ilave ödemenin getirildiğini belirten Bakan Eker, “Et ve Süt Kurumu, sözleşmeli büyükbaş hayvan kesimleriyle ilgili daha önce kestirdiği hayvanın parasını yarısını peşin, yarısını da bir ay vade ile veriyordu. Bugünden itibaren tamamını peşin ödeyecek. Diğer yandan sözleşmeli besicilere kilogram başına 43 kuruş ilave kesim parası verilecek. Kilogramı 17,68 liraya kesmiş olacak.

SÖZLEŞMELİ BESİCİYE YAZ PRİMİ

Sözleşmeli besicilik yaz primi uygulama dönemi 1 Haziran-30 Eylül tarihlerinden 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında yeniden düzenlendi.

Yani Mayıs ayında kesim için sözleşme yapan besicilerimiz de yaz priminden yararlanacak. Serbest kesim yaptıran besicilerimizin yüzde 50 peşin, kalan 30 gün olan ödemeleri, yüzde 50 peşin, kalan 15 gün sonra ödenmek üzere yeniden düzenlendi” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın