ETARIM.NET Ailesi Olarak 5. Arıcılık ve Arı Ürünleri Fuarını Ziyaret Ettik

0
17165
Kutay Yılmaz

etarim.net Ailesi Olarak, İstanbul Bal Üreticileri Birliği Önderliğinde Düzenlenen 5. Arıcılık ve Arı Ürünleri Fuarını Ziyaret Ettik.

Geleneksel olarak yapılan ve bu sene beşincisi düzenlenen Arıcılık ve Arı Ürünleri Fuarı 29-30-31 Ocak 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Kültür Merkezinde gerçekleşti. Fuara olan yoğun ilgiden memnun kalan arıcılar ve arı dostları değerli bilgilerini arı severlerle paylaştı. Arıcılık malzemeleri konusunda en son tekniklerin ve gelişmelerin fuarda yer alması ülkemizde arıcılık sektörünün ne denli ilerlediğini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Endemik bitki bakımından zengin olan ülkemizde çok farklı bölgelerde modern düzeyde arıcılık yapılmaktadır. Yapılan son fuar göstermiştir ki pek çok gelişmiş ülkede olduğu gibi arıcılarımız monofloraya yönelmiş ve müşteri talepleri doğrultusunda üretimler gerçekleştirmişlerdir. Öyle ki artık tüketiciler kendi damak tadına uygun balları kolayca bulabilir hale gelmişlerdir. Bu çeşitliliği yakından inceleme ve değerlendirme fırsatı bulduk.

Bilinen klasik çiçek ve çam balının dışında sizler için tadıp değerlendirmede bulunduğumuz pekçok monoflora balının dışında propolis, polen, arı sütü ve diğer arı ürünleri de tüketicilerle buluştu. Fuarda yer alan bazı monoflora ballarının başlıcaları ise şu şekilde; Püren Balı, Hayıt Balı, Kabakçiçeği Balı, Kestane Balı, Devedikeni Balı, Maydanoz Balı, Narenciye (özellikle portakal) Balı, Meşe Balı, Akasya Balı, Geven Balı, Kanola Balı, Ayçiçeği Balı, Kişniş Balı, Lavanta Balı ve daha niceleri.

Kutay Yılmaz

En iyi bal hangisidir soruma aldığım yanıtla beni etkileyen ve arıcılık sektörünü ilerilere taşıma çabası içerisinde çalışmalarda bulunan ve yayınlar yapan değerli arıcı Güner KAYRAL ile sohbet etme fırsatımız oldu. Güner Bey’in arıcılık sevdası Türkiye Arıcılığına değerli katkılar yapan değerli üstat Sayın Nizamettin KAYRAL’dan miras kalmış ve baba oğul bu sevdayı dünya çapına yayma gayreti içerisine girmişlerdir. Güner Bey’e en iyi bal hangisidir dediğinizde şüphesiz kendi kovanınızdan çıkan baldır diye bir cevap alacaksınız. İşte Güner Kayral gibi arıcılar kendi için üretiyormuşcasına tüketicilere güvenilir ballar sunmayı ilke haline getirmişlerdir.

Kutay Yılmaz

www.etarim.net ailesi olarak İstanbul Bal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Biyolog Sayın Yalçın Sezer’i arıcılık camiasına yapmış olduğu değerli katkılarından dolayı Tebrik Ediyor, Başarılarının Devamını Diliyoruz.

Kutay Yılmaz
İstanbul Bal Üreticileri Birliği Başkanı Uzman Biyolog Sayın Yalçın SEZER ve etarim.net Yayın Koordinatörü Zir. Müh. Kutay YILMAZ

Bir Cevap Yazın