Evde Cilt Gençleştirme

0
1046
cilt-genclestirme

Televizyonda cilt gençleştirme vaatlerinde bulunan cilt bakımı reklamları izlediğinizde o kadınların kusursuz ciltlerini gördüğünüzde neler hissediyorsunuz? Kendinize dokunun; mükemmel olabilirsiniz, ancak, fotoshoplanmış bir görüntünün bakış açınız üzerinde daha güçlü bir etkisi olduğunu görürsünüz.

Aynaya bakın. Parmaklarınızı yüzünüzde, ellerinizde ve boynunuzda gezdirin. Tüm lekeleri, noktaları, çıkıntıları ve eksikleri dikkatle inceleyin.

Sağlıklı bir cildin ihtiyaç duyduğu 2 şey vardır: Sağlıklı bir kafa ve sağlıklı bir vücut. Genç görünümlü bir cilt ise daha doğal maddelere ihtiyaç duyar. Kozmetik ürünlerimiz, kremler ve yaşlanma karşıtı serumlar tonlarca kimyasallar içerir ve bu kimyasallar da cildimizin bağımlı hale gelmesine sebep olur. Fakat eski insanlar sadece doğanın en saf kozmetiklerini kullanarak genç ve dinamik bir cilde sahip olmuşlardır.

Gelin hep birlikte genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapmamız gerekenlere göz atalım:

 Domatesler hem cilt hem de Kanlı Mary İçindir

Kanlı Mary güzel bir yaz içkisi olarak bilinir. Ancak, daima belli topluluklarda daha az popüler olmuştur çünkü bu içki alkollü bir pizza sosunu hatırlatır. Domates bir yaz içkisinin ham maddesi olmaktan başka, cildin gözeneklerini sıkılaştıran, canlı ve genç tutan yoğun bileşenlere sahiptir.

Neyse ki, domates bakımı için alışverişte çok fazla zaman harcamanıza gerek yok, bunun yerine en yakın markete gidin, en büyük ve en sulu domatesi alın. Sulu olan daha olur çünkü sulu olan daha kaygan bir sürme sağlar. Domatesi 4 eş parçaya bölün ve nazikçe tüm yüzünüze sürün.

Saat yönüne doğru sürün ve 40 dakika bekletin. Yüzünüzü yıkadıktan sonra farkı hissedeceksiniz. Bunu düzenli olarak uygulayın (haftada 3 veya 4 kez) ve farkı hissetmeye başlayacaksınız. Bu yöntem daha az kırışıklığı, daha dar gözenekleri ve Botox fikrini ortadan kaldıran sıkı bir cildi garanti eder.

Zerdeçal ezmesi: Eski Bir Hint Geleneği

Hintliler Batı dünyasında daima sıcaklığa rağmen sahip oldukları kusursuz ciltleriyle tanınır. Yoğun sıcaklığa rağmen ciltlerinin yumuşak, pürüzsüz ve taze görünmesi gerçekten çok etkileyicidir. Zerdeçal ise körinin tadını güzelleştirmesinin yanında, sizi daha güzel bir görünüme kavuşturması ile de tanınır.

Bunun için zerdeçalın en saf halini kullanmanız gerekmektedir. Zerdeçalı ister kök hali ile ister en yakın bio kozmetik mağazasından toz haliyle alabilirsiniz. Ilık su, bal veya yoğurt ile 1 yemek kaşığı zerdeçal tozunu güzelce karıştırın.

Hassas bölgelerinizden yani gözleriniz ve dudaklarınızdan uzak tutarak tüm yüzünüze uygulayın. 20 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra yıkayın. 20 dakikadan fazla yüzünüzde kalması cildinizde sararmaya sebep olabilir.

Eğer gerçekten hassas bir cildiniz varsa, zerdeçalı kullanmadan önce dermatoloğa danışınız. Haftada 1 kez yüzünüze uyguladıktan sonra cildinizdeki yumuşak ve taze görünümü fark edeceksiniz.

 Salatalıklar ve Uyku

Daha genç bir cildin anahtarının basit uygulamalar olması gerçekten şaşırtıcıdır. Uyku ve salatalık ise yorgun bir yüze yapılabilecek en iyi tedavidir.

Uyuduğumuzda, vücudumuz ölü dokularını yeniler ve cilt hücrelerimiz de her gün yenilenir. Fakat, bu yoğun dünyamızda, uyku bir lüks haline gelmiştir, bu yüzden vücudumuz, kafamız ve özellikle cildimiz bundan dolayı sıkıntı çekmektedir. Daima iyi bir gece uykusu uyumaya çalışın ve gözlerinizin etrafındaki koyu renkli dairelerden kurtulmak için salatalık kullanın.

Sizinde öneride bulunduğuz bir yöntem varsa yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın