Evrencik Yarış Atı Yetiştiriyor!

0
1544

yarış atıVize’nin Evrencik Köyü’nde kurulan çiftlik, yetiştirilen atlara pansiyon hizmeti vererek hipodromlara yarış atı olmaları için hazırlıyor.

Edinilen bilgilere göre Kırklareli Vize ilçesinin Evrencik Köyü’nde 35 dönümlük arazi üzerine kurulan çiftlikte gebe olan atlara pansiyon hizmeti veriliyor. Hipodromlarda yarışlarda bulunan birçok gebe at ve tay için Evrencik’te bulunan çiftlikte pansiyon ve sağlık hizmeti veriliyor. Çiftlik Müdürü Metin Göre yaptığı açıklamalarda, bacasız fabrika gibi bir çalışma sergilediklerini belirtirken, Trakya’nın temiz havasından faydalanarak hipodromlara sağlıklı atlar yolladıklarını söyledi. Metin Göre, çiftlik içersinde şu an 11 gebe at ve 5 tay bulunduğunu da sözlerine ekleyerek, bunlara sağlık ve pansiyon hizmeti sağladıklarını belirtti.

Çiftlik Müdürü Göre ayrıca, hipodromlarda uzun zaman şampiyonluk mücadelesine katıldıktan sonra emekliye ayrılan atların değerlendirilmesi amacıyla kaliteli aygırlarla eşleştirildikten sonra kaliteli aygırlar yetiştirdiklerini dile getirdi.

Çiftlikte bulunan atların bazılarının birinciliklerinin de bulunduğunu ifade eden Göre, “Mesela İstanbul Veliefendi Hipodromunda yıllarca yarışan Gold TULİP’in 2 kupası ve birçok birincilikleri var. Diğer yandan Avrupa’da ve Türkiye’de şampiyonluk elde etmiş birçok at var. Burada kısrakları iyi aygırlarla eşleştirerek şampiyonlar yetiştirmek istiyoruz. Çiftlikte 11 adet damızlık at var. Bunları iyi aygırlarla eşleştirdik. Burada 1 yaşına kadar tayları sağlıklı bir şekilde yetiştiriyoruz. Trakya bölgesinin temiz havasından yararlanarak hipodromlara sağlıklı atlar gönderiyoruz. Daha sonra at yetiştiricileri tarafından eğitiliyor” açıklamasında bulundu.

“2 yaşına kadar 20 bin TL maliyetle karşılaşıyoruz”

Yetişen tayların 100 bin TL üzerinde fiyatlara satıldığını belirten Göre, tayların yetiştirilmesinin 2 yaşına, 20 bin TL maliyet ile geldiğini açıkladı. Yaptıkları çalışmaların at yetiştiriciliğine katkıda bulunmasını istediklerini belirten Göre, “Türk atçılığına katkı sağlamak hizmet vermek istiyoruz. Şampiyon atlar çıkartmayı hedefliyoruz. Trakya da bitki florası olarak atların yüksek değerde bitkileri yemesi açısından Trakya bölgesi çok iyi bir bölge. Trakya da 20’ye yakın at çiftliği var. Yarış atı yetiştiren çiftlikler de var.

Tayların eğitimi 2 yaşında başlıyor. Atların yürümesi, koşması, durması, sahibinin komutlarını algılaması gibi eğitimler 1,5 – 2 yaşında öğretiliyor. Burada atların sağlıklı tutulması sağlanıyor. Atların beslenmelerine, aşılanmalarına çok dikkat  ediyoruz” diye belirtti.

 

KAYNAK: www.gazetetrakya.com

Bir Cevap Yazın