Fakıbaba: Avrupa’nın en büyük tarımsal gücüyüz!

0
705
Fakıbaba: Avrupa'nın en büyük tarımsal gücüyüz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin 60 milyar dolar tarımsal hâsıla ve 17 milyar dolar tarımsal ihracat ile Avrupa’nın en büyük tarımsal gücü haline geldiğini kaydetti.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki parlamento binasında düzenlenen Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu’na katılan Bakan Fakıbaba, tarımsal üretim ve ticarette Bosna Hersek ile ortak adımlar atmak, birlikte üretmek ve kazanmanın bu coğrafyadaki en büyük hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

BOSNA İLE YILLIK TİCARET HACMİ ARTIYOR

Fakıbaba, Türkiye ile Bosna Hersek’in yıllık ticaret hacminin her geçen yıl arttığını ve artmaya devam edeceğini söyleyerek, “İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak en önemli amaçlarımız arasında. Ticaret hacminde hedefimiz olan 1 milyar doları çok kısa zamanda yakalayacağımıza inancım sonsuzdur” diye konuştu.

Bu amaca giden yolun başlangıcını, tarım iş forumu olarak belirlemek istediklerini vurgulayan Fakıbaba, “Burada oluşturulacak ticari ilişkilerin devamlılığı için kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

TÜRKİYE AVRUPA’NIN EN BÜYÜK TARIMSAL GÜCÜ

Türkiye’nin 60 milyar dolar tarımsal hâsıla ve 17 milyar dolar tarımsal ihracat ile Avrupa’nın en büyük tarımsal gücü haline geldiğini kaydeden Fakıbaba, Türkiye’nin 192 ülkeye 1681 çeşit tarımsal ürün ihraç ettiğine dikkati çekti. Fakıbaba, düzenlenen tarım iş forumunun iki ülkenin iş insanları arasında faydalı bir iletişim ve ticaret ağı kuracağına inandığını vurgulayarak, “Bugün iş insanlarımızın yapacağı görüşmeler, gerek ticaretin gerekse ikili diyalogların geleceğinin tesisi açısından önem taşıyor. Bu bağlamda bu forumun iki ülkenin tarımsal işbirliği ve ticaretine uzun vadeli ve sürdürülebilir bir soluk getireceğine inanıyorum.” dedi.

TÜRKİYE DIŞ TİCARETTE BİR NUMARA

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic de Bosna Hersek’in Türkiye ile dış ticaret dengesini her geçen yıl iyileştirdiğine işaret ederek, Türkiye’nin 2016 yılında en fazla tarım ürünü ihraç ettikleri ülke olduğunu söyledi.

İş forumunun, tarım alanında son yıllarda ülkede yapılan en önemli etkinlik olduğunu vurgulayan Sarovic, foruma 80’den fazla önemli Türk şirketinin katıldığını ifade etti. Sarovic, Türkiye’nin dış ticarette Bosna Hersek için “bir numara” olduğunu vurgulayarak, 2016 yılında tarım ürünlerinin ihracatı konusunda elde ettikleri başarının bu yıl da sürmesini beklediklerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın