FAO “Yılın En Başarılı Kooperatif Kuruluşu” Ödülü Tarım Kredi´nin

0
2589
FAO "Yılın En Başarılı Kooperatif Kuruluşu" Ödülü Tarım Kredi´nin

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Ofisi’nin her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde verdiği “Yılın En Başarılı Kooperatif Kuruluşu” ödülüne bu yıl Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri layık görüldü.

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından düzenlenen “Tarımsal Kooperatifler Dünyayı Beslemenin Anahtarıdır” temalı toplantıda Tarım kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu ödülü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in elinden aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker yaptığı konuşmada, katıldıkları bütün toplantılarda, bulundukları platformlarda dünyadaki açlık ve gıda sıkıntısının konuşulduğunu, konuya herkesin hakim olduğunu söyledi. Dünyada 7 milyar insanı besleyecek kadar gıda olduğunu anlatan Bakan Eker, buna rağmen 1 milyar insanın aç olduğunu ve bu insanların her gün yatağına aç girdiğini dile getirdi. Açlık ve gıda sıkıntısının aynı zamanda küresel bir güvenlik sorunu da olduğunu kaydeden Bakan Eker, “Bir küresel akıldan ve külli akıldan bahsedeceksek bunun aynı zamanda bu kürenin bir güvenlik meselesi olduğunu da idrak ederdik. Eğer yeryüzünde her 7 insandan birisi açsa, açlığın yol açtığı bir problemle karşı karşıyaysa, hayatı açlık sınırıyla tehlike altındaysa o dünya asla gerideki 6 kişi için, 6 milyar için güvenli bir yer olmaz. İnsanlık kendi güvenliğini de tehdit ediyor.” şeklinde konuştu. Haziran-Eylül ayları arasındaki süreçte küresel gıda fiyatlarının tekrar dalgalandığını hatırlatan Bakan Eker, bu durumu iyi okumak gerektiğini ifade etti. Ekonominin, ölçek ekonomi düzeyine yükselmesinin bir manada iktisadi gaye ve rasyonellik prensibinin gereği olarak herkesin önem verdiği bir konu olduğunu aktaran Bakan Eker, bunun küresel ölçekte hareketlerinin de önemli olduğunu vurguladı.

“Kooperatifçiliğe hiç olmadığı kadar önem verdik”

Hükümet olarak kooperatifçiliği ikiye ayırdıklarını ve özellikle üretim kooperatiflerine fazlasıyla önem verdiklerini belirten Bakan Mehdi Eker popülist politikalarla ve siyasetle iç içe olan kooperatiflerin yol açtığı maddi kayıpların tüm ülkenin zararına olduğunu fakat Tarım Kredi Kooperatifleri gibi örnek gösterilecek kooperatif örgütlerine de sahip olduğumuzu ifade etti. Tarım Kredi Kooperatiflerinin siyasetten, popülizmden uzak başarılı çalışmalarının takdire şayan olduğunu kaydeden Eker Tarım Kredi’nin şu an uluslar arası arenada faaliyette bulunan örnek bir kuruluş olduğunu belirtti.

Kaynak: Tarım Kredi Koop.

Bir Cevap Yazın