Felaketlerde 218 milyar dolar gömüldü!

0
1060

felaketSigortacılar son yılların en kötü sezonunu yaşıyor!

Zürih merkezli sigorta şirketi Swiss Reinsurance Co.’nun yaptığı araştırmaya göre doğal nedenlerden ve insani faktörlerden kaynaklanan felaketlerin faturası 2010’da 218 milyar dolara çıktı. Bir önceki yılın maaliyeti ise 68 milyar dolar civarındaydı. Geçen yılki maliyetlerde yüzde 220’lik bir artış söz konusu. Tabii olarak artan sadece maliyetler olmadı. Ölen insan sayısı da 15 binden 304 bine fırladı. Sadece Haiti depreminde ölenlerin sayısı 222 bini buldu. Rusya’daki sıcak hava dalagası ve yangınlarda ölenlerin sayısının da 56 bin olduğu ifade ediliyor. Ayrıca 6 bin 200 kişi Çin ve Pakistan’daki sellerde hayatını kaybetti.

Sigorta şirketinin verdiği bilgiye göre geçen yılki afetlerin sigortacılara maliyeti ise 43 milyar dolar oldu ve yıllık yüzde 60 oranında bir artış söz konusu. Şili ve Yeni Zelanda depreminde ise sigortacıların kaybı 12 milyar doları aştı.
Araştırmada ayırca bu yıl meydana gelen Japonya depremiyle birlikte sigortacıları yine maliyetli bir yılın beklediğine dikkat çekildi. Sadece Japonya’daki maliyetlerin 300 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın