Felaketzede üreticiye iyi haber

0
1047
Felaketzede üreticiye iyi haber

Eylül ayından yıl sonuna kadar olan dönemde meydana gelen doğal felaketlerden etkilenen üreticilerin kredi borçları ertelendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin kararda değişiklik yaptı. Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin 31 Temmuz 2012 tarihli Kararnamenin eki Karara son dönemdeki kredi borçlarının ertelenmesi hükmü eklendi.

Buna göre tüm illerde, 28 Ağustos 2012 ve 31 Aralık 2012 tarihleri arasında meydana gelen sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçları ertelenecek. Olanaktan kamu kurum ve kuruluşları yararlanamayacak.

ANKA

Bir Cevap Yazın