fındığın başkenti olduğunu kanıtladı

0
974
Fındıkçı Japonya’yı zorlayacak

Türkiye, 2023 hedefi doğrultusunda 10 yıl sonrası için 1 milyon ton fındık üretimini öngörüyor.

Dünyanın 105 ülkesine ihracat yapan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KİB) üyesi en büyük 20 firmayı incelemek istiyorum. 2012 yılında en fazla fındık ihracatı yapan 20 KİB üyesinden ilki olan Oltan Gıda Trabzon firması, Durak Fındık Sanayi Ünye, Yavuz Gıda Giresun, Özgün Gıda Trabzon, Poyraz-Poyraz Fındık Ordu, Sabırlar Fındık Trabzon, Gürsoy Fındık Ordu, Arslantürk Tarım Trabzon, Karedere Tarım Giresun,Yılmaz Tarım Samsun, Şenocak Fındık Ordu, Özenginyurt Fındık Ordu, Demirciler Gıda Giresun, Noor Fındık Giresun, Mehmet Şahap Bozbağ Giresun, Erçal Fındık Ordu,Yavuzkan Hazel Giresun, Dost Fındık Ordu kökenli. En büyük 20 firmadan 7’si Ordu firması, 6’sı Giresun, 3’ü Trabzon. 2 firma ise bu liste gönüllülük esasına göre hazırlandığı için ismini vermek istemedi. Sonuç olarak bugün ülkemizde fındığın yüzde 65 ‘lik kısmını KİB’e bağlı bu 20 firma ve diğerleri ihraç ediyor..Geriye kalan kısmını da içinde yabancı yatırımcının da bulunduğu İstanbul Fındık İhracatcıları Birliği’ne bağlı firmalar ihracat ediyor.

İstanbul Fındık ihracatcıları Birliği’nin ihracattaki payı yüzde 35 civarında. Ülkemiz 2023 hedefi doğrultusunda 10 yıl sonrası için 1 milyon ton fındık üretimini öngörüyor.

Bu gerçekleşirse 500 bin ton iç fındık ihracatı yapılması öngörülüyor. Tüm bu hedefler için bilinçli ve güçlü bir fındık üreticisi ortaya çıkarılarak fındık üretim sahalarında fındık verimini artırmak gerekiyor. Ülkemizin fındık üreticisi ve ihracatçısı güçlü tutulmalıdır. 2013 yılı fındık rekoltesi için Tarım Bakanlığı’nın Temmuz ayı başında yapacağı açıklamayı beklemek en doğrusu olur. KİB Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy’un açıklaması da bu doğrultuda. Yani sağlıklı rekolte için Tarım Bakanlığı’nın rekolteyi açıklanması beklenmelidir. İhracatcı birliğinin çotanak sayımı için ülke genelinde yaptığı çalışma da bu ayın ilk haftasında kamuoyu ile paylaşılacak. Aslında soru şu: 2012 yılı rekoltesinin 700 bin tona doğru ulaştığını düşünürsek 2013 rekoltesi 2012 rekoltesinden yüzde kaç daha düşük çıkacak? İşte tüm bu sorular Temmuz ayı başında bakanlığın 70 il ve ilçede yaptığı çalışmayı kamuoyu ile paylaşması ile net bir şekilde ortaya çıkacak.

KİB’in değerli üyelerini 105 ülkeye yaptıkları ihracattan dolayı kutluyoruz. Ayrıca fındık sektörününün üreticisinden, manavına, tüccarına, fabrikacısına kadar aynı gemide olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Fındık üreticimizin yeni sezon öncesi dekar başına primlerini almasında emeği geçen herkesi de kutluyoruz.,2013 yılının fındık sektörü için bereketli bir yıl olmasını diliyoruz.

haber46

Bir Cevap Yazın