Fındığın başkentinden ‘fındıklı pide’

0
932
findigin-baskentinden-findikli-pide

Giresun’un Güce ilçesinde 10 yılı aşkın süredir pidecilik yapan Murat Zeybek, pideye fındık katarak yeni bir damak tadı oluşturdu.

Giresun’da hemen hemen her ilçenin kendisine özgü bir pidesi olduğunu söyleyen pide ustası Zeybek, Güce’nin de kendi adıyla bilinen bir pidesi olduğunu kaydetti.

Advertisement

Fındığın başkenti olarak bilinen Giresun’da fındığa özgü mamullerin pek bulunmadığından yola çıkarak fındıklı pide yaptığını belirten Zeybek, ilk bu pideyi yapanın kendisi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünya fındık üretimi ve ihracatının yüzde 70’ini aşan bir potansiyele sahip olduğunu ancak iç fındık üretiminin ortalama 80 bin ton dolaylarında olduğunu belirten Zeybek, fındıklı pidenin iç fındık tüketimini 120 bin tonlara çıkarmada az da olsa katkı sağlayacağını ifade etti.

Pideye fındık katarak yeni bir damak tadı oluşturduğunu kaydeden Zeybek, pideye yeni bir damak zevki katarak satışları ve yörenin tek geçim kaynağı fındığın iç tüketimini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Zeybek, fındıklı pidenin kısa sürede menüde yerini alarak ana ürünlerden biri haline geldiğini belirtti.

Fındıklı pidenin yapılışını tarif eden Zeybek “Fındıklı pide, 200 gram hamur, 40 gram fındıkla beraber karıştırılarak hamur haline getiriliyor. Sonra açılan hamurun içerisine 40 gram öğütülmüş fındıkla beraber 10 gram pudra şekeri eklenerek fırına veriliyor” dedi.

Pide ustası Zeybek, yaklaşık 15-20 dakika içinde fırında pişen fındıklı pidenin 7 liradan satışa sunulduğunu ifade etti.

haebr46

Bir Cevap Yazın