Fındık, çeltik ve çay atıklarından enerji üretilecek

0
1247
enerji dönüşümü
enerji dönüşümüKaradeniz Tarımsal Araştırma İstasyonu (Enstitüsü) Müdürlüğü bünyesinde kurulan Enerji Tarım Araştırma Merkezi, tarımsal atıklardan enerji üretmeye başladı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulan Enerji Tarım Araştırma Merkezi, tarımsal atıklardan enerji üretmeye başladı.
Enerji Tarım Araştırma Merkezi’nde doğrudan gıda olarak kullanılan hammaddeler yerine ağaç kabuğu, yaprak, sap, talaş, odunsu ve karbonlu maddeler içeren organik kaynaklar ve yosunlardan biyoyakıt elde ediliyor.
Kamuda ilk ve tek olan bu merkez; biyodizel, biyoyakıt ve biyokütle birimlerini içeren gelişmiş laboratuvarları barındırıyor. Orta vadede akreditasyon ve referans merkezi olması hedeflenen merkez, biyoyakıtlarla ilgili olarak bütün analizleri de yapabiliyor.
Merkezin diğer bir özelliği de, biyodizel üretimi ve üretilen biyodizelin standartlara uygunluğunun test ediyor olması.
Merkez, kendi çalışmaları dışında diğer kurum, kuruluş, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler gibi, bütün kesimlerin analizlerini yapıyor.
[coolplayer]
http://89.149.202.95/tarimarsiv/haberler/aralik_2011/ktaebiyodizelüretiyor27122011.wmv
[/coolplayer]
Merkez hakkında Web Tarım TV’ye özel açıklamalarda bulunan Enerji Tarımı Bölüm Başkanı Mustafa Acar, merkezde biyodizel, biyoyakıt ve biyokütle üretimi gerçekleştirdiklerini belirtti.
Acar, yaptıkları çalışmalarla orta vadede Avrupa’nın sayılı merkezlerinden biri olmayı hedeflediklerini anlattı.
Enerji Tarım Araştırma Merkezi’nin aynı zamanda akreditasyon ve referans merkezi olduğunu ifade eden Acar, sanayiciler ve diğer kuruluşların göndermiş oldukları numunelerin testini yapabildiklerini söyledi.
Merkezin açılışını önümüzdeki cuma günü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yapması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın