Fındık fiyatında büyük düşüş

0
919
Fındık fiyatında büyük düşüş

Fındık fiyatı bir haftada 2,5 lira geriledi. Bugün serbest piyasada fındık 12,50 liradan işlem görüyor.

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, fındık fiyatının bir haftada 2,5 lira gerilediğini belirterek, “Bugün serbest piyasada fındık 12,50 liradan işlem görüyor” dedi.

Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekim ayı ortalarında yükselmeye başlayan ve geçen hafta 15 lira seviyesini gören fındıkta durumun tersine döndüğünü söyledi.

Bir hafta önce fındık fiyatının 15 liradan işlem gördüğünü anlatan Yaman, “Bir haftadır fındık fiyatında bir düşüş söz konusu. Fındık fiyatı bir haftada 2,5 lira geriledi. Bugün serbest piyasada fındık 12,50 liradan işlem görüyor. Piyasada neredeyse 12 liralık ağustos ayındaki sezon açılış rakamına geri dönülmüş durumda” diye konuştu.

Yaman, fındık fiyatındaki düşüşün geçici olduğunu, bu yolla piyasanın baskı altına alınmak istendiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Şu anda pazara yok denecek düzeyde fındık inmekte. Tüccar ve sanayici fındık bulmakta zorlanıyor. Bu durum fiyatı yukarılara çıkartması gerekirken, rakam aşağıya doğru iniyor. Buna biz de anlam veremiyoruz. Fiyat neden düşüyor biz de bilemiyoruz. Ama tahminimiz 15 liraya yükselen fiyatın daha da yukarıya çıkmasını oluşturulacak baskıyla engellemek. Fındıktaki fiyat düşüşü tamamen psikolojik. Piyasada panik havası oluşturup üreticinin elindeki ürünü pazara indirmek amaçlı olduğunu düşünüyoruz.”

Fiyat düşüşünün geçici olduğunu dile getiren Yaman, “Üreticimiz endişe etmesin. Bu fiyat yeniden yükselmeye başlayacak. Hatta mart ve nisan ayında 20 lira düzeyine çıkacak. Yeter ki bu panik havasına aldanmasınlar. Pazara fındık indirmemeli ve direnmeyi sürdürmeliler. Sonunda kazanan kendileri olacaktır” dedi.

http://www.dunya.com/

Daha önce de yapıldığı gibi acaba üreticinin elindeki fındığı çıkarması için yapılmış olabilir mi?

Bir Cevap Yazın