Fındık fiyatları Genel Kurul’a taşındı

0
696
Fındık fiyatları Genel Kurul’a taşındı

MHP’nin, fındık üreticilerinin sorunlarıyla ilgili grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP’nin, fındık üreticilerinin sorunlarıyla ilgili grup önerisi kabul edilmedi.

Advertisement

TBMM Danışma Kurulunun toplanamaması üzerine MHP, fındık üreticilerinin sorunlarının araştırılması önergesinin bugün görüşülmesine dair grup önerisini Genel Kurula taşıdı.

Öneri üzerinde konuşan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Karadeniz’de hem çay hem de fındık üretiminde sorun olduğunu, buna kulak tıkanamayacağını söyledi.

Dünya fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren Türkiye’nin dünya fiyatını belirleyemediğini savunan Usta, “AKP iktidarıyla artık yurt içindeki fiyatları da yabancılar belirliyor. Bir İtalya firması tüm piyasaya hakim” dedi.

Girdi maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkati çeken Usta, “Destekleme politikası küçük üreticiyi tefeciden kurtaramıyor. Rekolte manipülasyonu yapılıyor. Rekolte tahmini devlet tarafından düzgün yapılmalı. Fındık üreticisinin depolama imkanı yok. Fiyatlar biraz yukarı gitse hemen ‘senin ürününde aflatoksin var’ deniyor. Devlet, üreticiyi kaderine terk ediyor. Sağlıklı bir fiyat politikası izlenmeli, devlet olaya el koymalı. Fiskobirlik siyasallaştırılmıştır, AK Parti üzerinden elini çekmeli.” diye konuştu.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, soruna sadece fiyat açısından bakılamayacağını belirterek, müstahsil, tacir, sanayi ve tüketici açısından ele alınması gerektiğini söyledi. “Fındığın sorunu vardır, devam edecek.” diyen Öztürk, dünyada halen daralma yaşandığına işaret ederek, fındığın bugünkü fiyatının 3 dolar civarında seyrettiğini kaydetti.

AK Parti hükümetlerinin her zaman fındığı desteklediğini anlatan Öztürk, üründe en önemli sorunun verimlilik olduğunu, Doğu Karadeniz’de fındık ağaçlarının yaşlandığını, ayrıca lisanslı depoculuğa önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu da konuşmasında, ithalat katkısı olmayan tek ürün olan fındığın ülke için önemli bir ürün olduğunu dile getirerek, “Fındıkta pazar üstünlüğümüzü kaybeder hale geldik. Hasan üretiyor ama Hans kazanıyor. Yapacağınız tek şey Fiskobirlik’i devreye sokmaktır. Bu tüm ürünler için geçerli. AKP geldiğinden beri fındık üreticisinin yüzü hiç gülmedi. Ürün bazlı destek istiyoruz. Yaşlı fındık bahçeleri gençleştirilmeli.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ise üreticilerin sorunlarına hakim ve duyarlı olduklarını belirterek, Meclis gündeminde önemli düzenlemelerin bulunduğunu, önerinin aleyhinde olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından MHP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

www.dunya.com

Bir Cevap Yazın