Fındık fiyatları tekrar yükselme trendine girecektir

0
1059

FındıkGİRESUN (A.A) – Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, çok kısa zaman içinde Türkiye üretiminin netleşmesi ile fındık fiyatlarının tekrar yükselme trendine gireceğini bildirdi.

Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde fındık üretimi yapılan 14 ilde, Tarım İl Müdürlüklerince yapılan 2011 yılı karanfil sayımlarına göre, Türkiye fındık rekoltesinin 600 bin tonun altında tahmin edildiğini belirtti.
Türkiye’nin bu yıl da içinde olmak üzere 550 bin ton ihraç, 120 bin ton iç piyasada olmak üzere toplam 670 bin ton fındığı tüketebilen bir ülke konumuna geldiğini anımsatan Akbaşlı, ”2011 yılı rekoltesinin 600 bin tonun altında olması, Türkiye’nin önümüzdeki yıl fındık ihtiyacını Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarından karşılayacağı anlamına gelmektedir. Halen TMO’nun elinde, Türkiye’nin açığını karşılayacak miktarda fındık bulunmaktadır” dedi.
Akbaşlı, son yıllarda, kakao ve şekerdeki büyük artışların fındık fiyatlarındaki artışları gölgede bıraktığını ve artık hiçbir çikolatacının fındık fiyatlarındaki artışı dikkate almadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
”Diğer yandan Türkiye’nin fındık ihraç ettiği ülkelerin sayısı ve miktarında ciddi artışlar olduğu gözlemlenmektedir. Bugünlerde fındığın serbest piyasada bir miktar düşme eğiliminde olması, rakamlarla izah edilmeyen, tamamen spekülasyonlara bağlı düşüşlerdir. Çok kısa zaman içinde Türkiye üretiminin netleşmesi ile fındık fiyatları tekrar yükselme trendine girecektir. Kaldı ki, 2011 yazının sıcak ve kurak geçeceği endişeleri, zaten piyasalara yetmeyen 2011 yılı fındığı için daha da endişe verici durumları akıllara getirmektedir. 2011 yılı fındık sezonunda, bu günkü şartlara göre en az 100 bin ton fındığa ihtiyaç olacaktır.”

Bir Cevap Yazın