Fındık geç olgulaşınca işçiler beklemek zorunda kaldı

0
1017
fındık işçileriDoğu ve Güneydoğu illerinden Ordu’ya gelen fındık işçilerinden bir grup, Perşembe ilçesinin Efirli köyüne yerleşti. Havalar yağmurlu gittiği için 10 gün geç olgunlaşan fındık sebebiyle işbaşı yapamayan işçiler, beraberinde getirdikleri erzaklarının azaldığını belirtiyor. Para kazanmak zorunda olduklarını anlatan işçiler, ne iş olsa yapmaya hazır olduklarını ifade ediyor. 
Kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda kalan işçilerden Şanlıurfalı Umut Yamuktu, geçen yılki gibi erken başlanır diye erkenden geldiklerini söyledi. Yamuktu, “Zor şartlar altında burada kalıyoruz. İş yok, erken gelmişiz, erzağımız da bitmek üzere. Valilikten, kaymakamlıktan yardım istiyoruz.” dedi. Adıyaman’dan gelen Zara isimli kadın ise 3 yıldır Ordu’ya fındık toplamaya geldiklerini belirtti. Zara, “Buraya geleli bir hafta oldu. Çoluk çocuk hepimiz geldik, fındık yok, daha başlamamışlar. Burada en büyük eksiğimiz elektrik yokluğu. Ayrıca yağ yok, şeker yok, zor geçiniyoruz.” diye konuştu.
İşçilerin bir diğer sorunu ise 16 yaşından küçüklerin çalıştırılmaması. Reşat Deniz, “Şanlıurfa’dan fındık toplamaya geldik, 16 yaşından küçükleri çalıştırmayacaklarmış. 8 kişi geldik, nasıl çalışmayacaklarmış, mecbur çalışacaklar, yoksa buraya gelirken harcadığımız 400 lirayı nasıl kazanırım?” diye sordu.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın