Fındık İhracatında En Büyük Payı Trabzon Elde Etti

0
935
Fındık İhracatında En Büyük Payı Trabzon Elde Etti

2014 yılında gerçekleştirilen Türkiye fındık ihracatında il olarak en büyük payı Trabzon elde etti.

2014 yılında 252 bin 528 ton iç fındık ihraç edilerek karşılığında 2 milyar 314 milyon 253 bin dolar DÖVİZ sağlanırken, Trabzon toplam ihracatta 824 milyon 509 bin dolar ile yüzde 35.6 oranında paya sahip oldu.
Türkiye fındık ihracatını gerçekleştiren büyük firmaların da üyesi olduğu Trabzon Ticaret Borsası’nın YÖNETİM Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, 2014 fındık ihracatının içinde Trabzon’un 824 milyon 509 bin dolar ile yüzde 35.6 oranında paya sahip olduğunu belirterek, “Trabzon tarihte fındık ihracatının da ilk yapıldığı şehir olarak bilinir. Tarihten gelen ticaret kenti özelliği ile Trabzon az üretmesine rağmen çok ihracat yapmaktadır” dedi.

Trabzon’un fındık ihracatındaki liderliğinin uzun yıllardır sürdüğüne, il düzeyinde halen 6 entegre fındık işleme tesisi ile 10 fındık kırma fabrikasının bulunduğuna dikkat çeken Köleoğlu “Trabzon’da yaklaşık 64 bin hektarlık bir alanda fındık üretilmektedir. Bu Türkiye genelinin yüzde 8’ine tekabül etmektedir. Biz Trabzon TİCARET Borsası olarak, fındığın üretimden tüketime kadar bir bütünlük içinde elinde alınması gerektiği ilkesinden hareketle bahçelerimizde üretim ve kalitenin, dış ticaretimizde de satışının artması için çaba gösteriyoruz. Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi’ni uygulayarak, dekarda 80-90 kiloya kadar düşen üretim miktarımızı 200-250 kiloya çıkarmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok üretip, çok satarak üreticimizden ihracatçımıza kadar herkesin kazanmasına vesile olmaktır” diye konuştu.

(İHA)

Bir Cevap Yazın