Bitkisel Üretim Fındık İhracatında Rekor

Fındık İhracatında Rekor

-

- Advertisment -

Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini elinde bulunduran Türkiye’nin geçen yıl, 110 ülkeye ihracatından 2 milyar 314 milyon dolar döviz girdisi sağladığı bildirildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) ve Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ocak ile 31 Aralık 2014 arasında Türkiye’nin 110 ülkeye 252 bin 528 ton iç fındık sattığını söyledi.

Sevinç, 12 aylık dönemde ihraç edilen 252 bin 528 ton fındık karşılığında 2 milyar 314 milyon 253 bin dolar döviz girdisiyle son bir yılda rekora ulaşıldığını vurguladı.

Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını elinde bulundurduğunu belirten Sevinç, “Bir yıl içerisinde fındıkta elde edilen döviz girdisi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir rekordur. Bunda Türk fındıkihracatçısının büyük başarısı var” dedi.

Rakamların, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefi düşünüldüğünde sevindirici olduğuna dikkati çeken Sevinç, “Bizim açımızdan baktığımızda bu rakamlar son derece mutluluk verici. Burada önemli olan bir konu da hiçbir ithal girdisi olmadan, tamamen bu ülkenin yerli kaynakları, yerli katma değeri kullanılarak yapılmış bir ihracattır” diye konuştu.

– “İhracatçımıza yetecek kadar fındık mevcuttur”

Edip Sevinç, 2014 rakamlarının “fındıkta kaos ortamı oluşacağı” söylentilerinin de önüne geçtiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Sezon boyunca hep olumsuz söylemler yer aldı, tereddütler had safhadaydı. Türkiye ihraç edecek, sanayici de kullanacak fındık bulamayacak deniliyordu. Hatta fındıkta bir kaos ortamı olacağı söyleniyordu. En başından itibaren Türkiye’de yeterli derecede fındık olduğunu, ihracatımızın da sorunsuz bir şekilde devam edeceğini söylemiştim. Bugün herkes gerçeği görmüştür. Piyasa arz ve talep dengesine göre oluşmaktadır. İhracatçımıza yetecek kadar fındık mevcuttur. Serbest piyasa devam ettiği sürece bu böyle gidecektir.”

Sevinç, “Hükümetimizin bugüne kadar olan yaklaşımı ve aldığı kararlardan, serbest piyasa rejimini devam ettireceğine dair kuvvetli sinyaller alıyorum. Bu böyle devam ettiği sürece her şey normal seyrinde gidecektir” ifadesini kullandı.

Yeni yıldan beklentilerini de anlatan Sevinç, fındık ihracatından yaklaşık 2 milyar 800 milyon dolar döviz girdisi beklediklerini, bunun da yeni bir rekor olacağını vurguladı. Türkiye’de zirai don nedeniyle ürünün az olduğunu ve bunun da ihracat fiyatına yansıyacağını aktaran Sevinç, 2015 yılında miktar bazında azalma beklediklerini ancak döviz girdisinin yüz güldüreceğini sözlerine ekledi.

Türkiye, 2013 yılında 105 ülkeye yaklaşık 275 bin ton iç fındık ihraç ederek, karşılığında 1 milyar 760 milyon dolar GELİR ELDE etmişti.

(AA)

Cihangir ARSLANhttps://etarim.net
Bursa Tarım Meslek Lisesi Tarım Makinaları mezunuyum. Şuanda Pamukkale Üniversitesi Tavas Meslek Yüksekokulu Organik Tarım bölümününde öğrenim görmekteyim.

Bir Cevap Yazın

Son Haberler

İklim Değişikliğinin Hiç Şakası Olmadığını Gösteren 16 Çarpıcı Fotoğraf

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar şüphesiz ki iklim değişikliğinin bir sonucu ve iklim değişikliğinin hiç şakası yok! Şehirler sular altında...

Slime’ı çocuklarınızdan uzak tutun!

Çocukların dilinde slime hamuru olarak dolaşan bu oyuncak, içerisinde çok fazla kimyasal barındırıyor. Peki, içerisinde bu kadar kimyasal bulunduran...

Tansiyon için kullanılıyordu, faydasından çok zararı olduğu kanıtlandı

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Abacı, "Limon veya sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama...

Avustralya, 5 Bin Yabani Deveyi Öldürdü

Avustralya, geçtiğimiz senenin eylül ayında ormanlarında başlayan yangınla birlikte ülkenin yarısından çoğunu kaybetti. Geçtiğimiz haftalarda su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle...
- Advertisement -

NASA’dan Avustralya yangınıyla ilgili açıklama: Dünyayı saracak

NASA, Avustralya'daki orman yangınlarından yükselen ve stratosfere kadar ulaşan dumanların dünyanın çevresini sarmasının beklendiğini duyurdu. Avustralya'nın doğu kıyılarındaki orman yangınları...

Tarihte bilinen en sıcak 2. yıl 2019 oldu

2019 yılında El Nino kasırgası sıcaklığı biraz düşürse de genel olarak küresel sıcaklıklar geçtiğimiz yıl da artmaya devam etti....

Okunmalı !

İklim Değişikliğinin Hiç Şakası Olmadığını Gösteren 16 Çarpıcı Fotoğraf

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar şüphesiz ki iklim değişikliğinin...

Slime’ı çocuklarınızdan uzak tutun!

Çocukların dilinde slime hamuru olarak dolaşan bu oyuncak, içerisinde...
- Advertisement -

bunları da severek okuyabilirsinizİlgili İçerik
tavsiye edilir *bir dost*