Fındık ihracatında tarihi rekor

0
1715
Fındık ihracatında tarihi rekor
Fındık ihracatında tarihi rekor

Türkiye 2019 yılında fındık ihracatında tarihi rekor kırdı. Karadeniz Fındık ve Mamulleri Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç,” Fındık ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır” dedi.

2019 yılında 319 bin 772 ton/iç fındık ve mamulleri ihracatı gerçekleştirilerek karşılığında 2 milyar 028 milyon 727 bin döviz girdisi sağlandı.

İhraç edilen miktarın 640 bin tok kabuklu fındığa tekabül ettiği belirtildi. Bir önceki yıla göre miktarda % 14,5 dövizde % 24 artış sağlandığı kaydedildi.

Tüm zamanların fındık ihracat rekorunun kırıldığını belirten Karadeniz Fındık ve Mamulleri Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Bu rakama ulaşılmış olması bir tesadüf değildir. Türk fındık ihracatçısının azimli bir şekilde fındığın tüm dünya piyasalarına arz edilmesi yönündeki gayretlerine borçluyuz.  Tüm fındık ihracatçılarına şükranlarımı sunuyorum.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan fındık ihracatındaki artışın altı çizilmesi gerekir. Çin’e 2019 yılında 11.180 ton/iç karşılığı 87,2 milyon dolar fındık ihracatı gerçekleştirildi. Bu rakamlar bir rekordur. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında 6. sıraya yükselen Çin’in Almanya ve İtalya’nın ardından 3. sıraya yükseleceğini ön görmekteyiz.

Bundan sonra fındıkta arz fazlası sorunu yaşanmayacaktır. Üretilen fındığın piyasaya indirilmesinde bir sıkıntı yaşanmazsa 2020 yılında da bu artış trendi devam edilecektir. “dedi.

Bir Cevap Yazın