Fındık küllemeye karşı ilaçlama uyarısı

0
651
Fındık küllemeye karşı ilaçlama uyarısı

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akar, fındıkta küllenmeye karşı ilaçlama için havaların müsait olduğu söyledi.

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, fındıkta külleme hastalığına karşı ilk ilaçlama dönemi olan çotanakların oluştuğu dönemde ilaçlama yapmayan üreticilerin bugünlerde ilaçlama yapabileceğini, hava şartlarının ilaçlama için müsait olduğunu belirtti.

Akar, yaptığı yazılı açıklamada, geçen haftalarda sıcaklığın mevsim normallerinin altında seyretmesi ve yağış olması sebebiyle külleme hastalığının etkilerinin çok bariz şekilde görülmediğini ifade etti.

Akar, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Tavsiye edilen dozlarda ilaçlamamızı yapabiliriz. Etkili bir ilaçlama için 1 dekarlık alana, ocak ve dal sayısına göre değişmekle beraber, iyi bir kaplama yapmak için yaklaşık 75-100 litrelik ilaçlı su atmamız gerekiyor. Yaprakların üstünün ıslandığı kadar yaprak altlarının da ıslanması önemli. Hastalığın seyrine göre 15 günde bir ilaçlamayı tekrarlamamız en iyi sonucu almamız için gerekli. Bunun yanında bahçedeki yabancı otların kesilmesi ve ocak altı dip sürgünlerinin temizlenmesi de külleme mücadelesinde etkili.”

Külleme hastalığıyla mücadelenin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Akar, ihmal durumunda verim ve kalite kaybının yanında ilerleyen yıllarda bitkide gelişme gerilikleri, erken yaşlanma gibi istenmeyen etkilerin de görülebileceğini bildirdi.

www.dunya.com

Bir Cevap Yazın