Fındık-Sen Başkanı Yaşar: Don olayı fındığa zarar verdi

0
1577

Fındık DonFındık-Sen Genel Başkanı Kutsi Yaşar, 13 Nisan gecesi yaşanan don olayının fındığa zarar verdiğini söyledi.

Yaşar, yaptığı yazılı açıklamada, meteoroloji tarafından13 Nisan’da Ordu-Giresun illerinin orta ve yüksek kesimlerinde yağan kar sonucu “0,3”dereceye inen sıcaklık nedeniyle çiftçileri don olayına karşı uyardığını hatırlattı. 13 Nisan ve sonrası sahada yapılan gözlemler ve üretici beyanlarına göre özellikle yüksek kesimlerin bazı noktalarda fındık dallarında yaprak kararmalarına rastlanıldığını savunan Yaşar,”Bu durumun karanfiller üzerinde ne gibi olumsuz etki yaratacağı ise ancak aylar sonra gözlenebilecektir.”dedi.

Tarsim yetkilileri 13 Nisan gecesi ve sonrası eksperlerini sahada görevlendirdiğini ve gözlemler sonrasında don afetine rastlanılmadığını ifade ettiklerini, bilimsel verilerden uzak böyle bir açıklamanın kabul edilemez olduğunu aktaran Yaşar, “Tarsim yetkililerinin bilimsel verilerle açıklanamayan bu yaklaşımları kabul edilemez. Bir bölgede hangi noktalarda don afetinin olup olmadığı birçok değişken faktöre bağlıdır. Hava akımı, yöney, rakım, topoğrafya, arazilerin konumu ve benzeri durumlar. Bu kadar değişken faktörü baz aldığımızda daha önceki yıllarda Mart–Nisan dönemlerinde merkezdeki sıcaklığın ‘0,3’ den daha yüksek olduğu tarihsel gün aralıklarında bazı kesimlerde don afetinin gerçekleştiği görülecektir. Bu yaşanan olay da göstermiştir ki, Tarımda sigortalama şirketler lehine olmaktadır. Şirketler keyfi uygulamalarla istedikleri kararları alabilmektedirler. Eksperler şirketlerin istekleri doğrultusunda ve bu şirketlerin güdümündeki Tarsim’in emir kulu gibi çalışmaktadırlar.”
Yaşar, şunları aktardı: “Sigortalama dönemlerinde üreticileri teşvik etmek için her gün reklam ve ilan yapanları, tahmini don afeti yüzde 10-20 de olsa ya da sınırlı sayıda fındık bahçesi de olsa genelleme yaparak ‘don afeti olmamıştır’ diye kesin yargısına varmamalarını ve bir nebze sorumlulukla bilimsel olmaya davet ediyoruz.”
(CİHAN)

Bir Cevap Yazın