Fındık Tarımında Şubat Ayında Yapılması Gerekenler

0
1148

Fındık Üreticileri, Şubat Ayında Yapmaları Gerekenler Konusunda Uyarıldı.

Trabzon Ticaret Borsası’ndan yapılan yazılı açıklamada, fındıklarda dişi çiçeklerin yani karanfillerin iyice olgunlaştığı, erkek çiçeklerin çiçek tozlarını yaymaya başladıkları belirtildi. 

Özellikle yağış olmadığı halde hafif hafif esen rüzgarlı günlerde fındık bahçelerinin sapsarı bir tül gibi görünmeye başladığı kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

‘Bu, sarı renkli çiçek tozlarının rüzgarlarla uçarak karanfillere ulaşması ve döllenmenin başlayacağının işaretidir. Havalar bu ayda ne kadar güzel geçer, ne kadar çiçek tozu uçuşur ve karanfillere ulaşırsa ve döllenme ne kadar iyi olursa, o yıl ürün de o kadar bol olabilecek demektir. Elbet iyi ve bol ürün almak için döllenen karanfilleri de iyi beslemek gerekir. Bunun için yanmış çiftlik gübresi bu andan itibaren verilmelidir. 3-4 yılda bir kullanılan çiftlik gübresi ocakların çevresine dal iz düşümüne gelecek şekilde 25-30 kilogram kadar ve kesinlikle toprağa karıştırılmak suretiyle verilmelidir. Unutulmamalıdır ki bir ton yanmış çiftlik gübresinde 5.5 kilogram azot, 2.5 kilogram fosfor, 5.5-6 kilogram potasyum ve diğer bazı bitki besin maddeleri bulunmakta, ayrıca verilen toprakların yapısını da iyileştirmektedir.’

Açıklamada, bu sıralarda zarar yapmaya başlayan kozalak akarını ve kışı kozalak içinde geçiren filiz güvesini yok etmek için kozalakların elle toplanarak yakılmasının oldukça yararlı olduğu ifade edilerek, ‘İyi bir gübreleme, daha çok ürün, daha çok bol kazanç demektir. Kolladığımız çiftlik gübresi yanmamış ise bahçemizin gübreden yeterli faydayı görmediği gibi ısırgan, böğürtlen gibi yabancı otlarla bulaşabileceği unutulmamalıdır’ denildi.

(AK-MHD) – TRABZON (Anadolu Ajansı)

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın