Fındık Toplama Makinesi

0
1234
karadenizli-ciftciden-findik-toplama-makinesi

Samsun’un Terme ilçesi Kumcağız Mahallesi’nde yaşayan İdris Güney isimli çiftçi, işçi maliyetlerini düşürmek için fındık toplama makinesi imal etti.

Samsun’un Terme ilçesi Kumcağız Mahallesi’nde yaşayan İdris Güney isimli çiftçi, işçi maliyetlerini düşürmek için fındık toplama makinesi imal etti.
Makineyi kendi fındık tarlasında tanıtan Güney, icatını geliştirerek satışını da yapacaklarını belirtti.
İdris Güney ile birlikte makinenin tanıtımını yapan Nusret Kefeli, “Günde 1 tondan 2 tona kadar fındık toplamak mümkün. Bu bölgelerde yarı otomatik makineyle bu rakam hayal değil, 4 kişiyle bu makine sayesinde bir günde 2 tona kadar fındık toplanabilir. Fındık bahçeleri düzenli ve temiz olduğu zaman 4 ton fındığı 2 günde toplayıp hazır hale getirebilirsiniz. 10 dakikada 15 kilo fındığı patozlanmış olarak hazır hale getirdik. Bu makine ile işleriniz kolaylaşacak ve daha fazla kâr elde edeceksiniz.” dedi.
Fındık makinesinin tanıtımına katılan Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu da, “Çok güzel bir çalışma. Çiftçimizi ve firmayı tebrik ediyorum. Bu tür gelişmeler sevindirici ama daha bölge halkı olarak çok eksiklerimiz var. Modern tarıma geçmek için bizim fındık bahçelerimizin gençleştirilmesi ve rehabilite edilmesi gerekmekte. Dünyada farklı yerlerde üretilen fındık bahçelerinde bu gelişmeleri görebilmekteyiz. Bu gelişme sayesinde ucuz maliyete tarım yapabilir.” diye konuştu.
Çiftçilerin ilgisini çeken makinelerin fiyatının 20 bin ile 35 bin lira arasında olduğu belirtildi.

kaynak:GençTarım

Bir Cevap Yazın