Fındık Üreticisine Uyarı

0
929
Findik-Ureticisine-Uyari

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, “Üreticilerin bahçelerinde yetiştiricilikle ilgili uygulamaları tekniğine uygun bir şekilde ve bilgi sahibi olarak yapmaları beklenilen faydanın ve kazancın elde edilmesini sağlayacaktır” dedi.

Fındık üreticilerine bahçelerinde yapacakları işlemlerle ilgili uyarılarda bulunan Kadir Güven, “Üreticilerimiz fazla dal bırakıldığı bahçelerden yüksek ve kaliteli ürünlerin alınmayacağını bilmelidir. Üreticilerin bahçelerinde yetiştiricilikle ilgili uygulamaları tekniğine uygun bir şekilde ve bilgi sahibi olarak yapmaları beklenilen faydanın ve kazancın elde edilmesini sağlayacaktır. Fındık üreticilerinin bahçelerinde dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Fındık bahçelerinde ocaklar arasına toprak verimliliği dikkate alınarak en az 4 metre bırakılmalı ve ocakta ki dal sayısı 5-6 adedi geçmemelidir. Budama işlemleri zamanında yapılmalıdır. Ayrıca bahçe içerisinde ve kenarında ki ışığı engelleyen diğer meyve, kavak ve söğüt gibi ağaçlar kesilmemelidir. Ocaklarda kurumuş, yaşlanmış ve hastalıklı dallar bahçeden çıkartılarak imha edilmelidir” diye konuştu.

BUDAMANIN FAYDASI VAR

Budamanın bahçeye birçok faydası olduğunu söyleyen Müdür Güven, “Fındık bahçelerinde yapılacak budamanın birçok faydası vardır. İlkbahar budaması, sonbahar-kış budamasını tamamlayan bir budamadır. Mart ayından itibaren ve yaklaşık 3 aylık dönemde yapılması gerekmektedir. Fındıkta budama, şekil budaması, verim ve gençleştirme budaması olarak uygulanmaktadır. Bahçe tesis edilmeden önce fındık fidanlarının sağlıklı olmasına dikkat edilmeli, zedelenmiş kökler sağlam doku üzerinden kesilmelidir. Ocak ya da sıra dikim sistemine göre tesis edilen bahçelerde ilk 5 yıl şekil budaması yapılır” şeklinde konuştu.

FINDIĞIN ÖMRÜ 60 YIL

Fındığın ekonomik ömrünün 55 ile 60 yıl arasında değiştiğini söyleyen Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, “Fındık bahçelerinde verim çağı çeşide, bakım şartlarına ve ekolojiye göre değişmekle birlikte 20-25 yaşına kadar devam etmektedir. Verim budamasında ağaca ilk 5 yıl verilmiş şekle bağlı kalınarak, kurulmuş, kırılmış sürgünler ile ocak dışına göre çıkarılmalı, ocak dalına doğru çok uzamış sürgünler kısaltılmalıdır. Ocaklarda sürgünler henüz taze iken kesilerek çıkarılmamalıdır. Her yıl düzenli olarak en az iki kez mayıs ayı sonu haziran ayı başı ve sonbaharda sürgün temizliği yapılmalıdır. Fındığın ekonomik ömrü 55-60 yıldır. Daha yaşlı bahçelerde verimde düşüş görünmektedir. Böyle yaşlanmış ve verimden düşmüş ocaklar sökülerek bahçenin yeniden tesis edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın