Fındıkta gübreleme ve budama eğitimi!!

0
1005
Fındıkta gübreleme ve budama eğitimi

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, fındıkta gübreleme ve budama teknikleri konulu eğitim çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kadir Güven yaptığı açıklamada, Samsun’un bitkisel üretiminde fındığın önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Fındık yetiştiriciliğinde tekniğine uygun yapılan budama ve gübreleme verimi ve kaliteyi artırmaktadır. İlimiz fındık ilçeleri köylerinde 2013 yılı yayım programı hedefleri doğrultusunda teorik ve uygulamalı olarak çiftçi eğitim ve yayım çalışmaları yapılmaktadır. İlimiz Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Salıpazarı, Bafra, 19 Mayıs ilçelerinin fındık üretimi yapılan köylerinde; toprak örneği alma, kışlık ve yazlık gübrelerin kullanılma zamanları ve uygulanması, verim çağında olan fındık ocaklarında budama ve gençleştirme budaması gibi konular hakkındaki eğitimlerde üreticilere sunum yapılarak bilgi aktarılmıştır. Fındık bahçelerinde üreticilerimiz tarafından eksik yapılan uygulamalara dikkat çekilerek, fındık ocaklarına kışlık ve yazlık gübreler ile çiftlik gübresi ve kirecin verilme biçimleri uygulamalı olarak gösterilmiştir. Fındık bahçelerinde ocaklarda dal sayısının fazla bırakılması, budamanın tekniğine uygun yapılmaması, hastalık ve zararlılar ile mücadelede de etkinliğin azalmasına neden olmakta ve toprağa verilen besin maddelerinin verime katkısını da düşürmektedir. Bir başka ifade ile kültürel önlemlerin gereği gibi yapılmadığı bahçelerden arzu edilen verim alınamamaktadır” dedi.

Fındık üreticilerinin ilgi ile karşıladıkları eğitim çalışmalarının, teknik elemanların yoğun katılımı ve desteği ile gerçekleştirildiğini belirten Kadir Güven, fındık üreticilerinin yetiştiricilik ve mücadele ile ilgili eksiklikleri ve talepleri de dikkate alınarak, fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

AA

Bir Cevap Yazın