Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları

0
1251
Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları

Fındık bahçelerindeki verimliliği arttırmaya yönelik başlatılan İyi Tarım Uygulamaları ilk sonuçlarını vermeye başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında üreticilerin bahçelerinden alınan toprağın analizi yapılıyor ve ne kadar ilaç kullanacağı üreticiye uygulamalı gösteriliyor.Bahçelerin kayıt altına alındığı ve sürekli izlendiği yöntemle sadece fındık ve bahçe korunmuyor, iyi tarım uygulamaları sayesinde bitkilerin, hayvanların ve doğal kaynakların da korunması sağlanıyor.
Ordu’nun Perşembe İlçesine bağlı bir çok köyde İyi Tarım Uygulamaları yapan Perşembe Ziraat Odası, Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına hız verdi. Çalışma yapılan köylerden olan Ramazan Köyü’ndeki üreticiler ise, yapılan çalışmalardan oldukça memnun olduklarını ifade ettiler.

iyi tarim 2 Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları

AMAÇ VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK
Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, “Yaşanabilir bir çevre adına iyi tarım uygulamalarının ülkemiz için artık bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.” dedi. Soydan, şöyle devam etti: “Ordu’da fındıkta yaşanan problemleri çözmek için bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların sonucunda fındık bahçelerinde verimliliğin az olduğunu tespit ettik. Fındıkta verim düşüklülüğünün ortadan kaldırılması adına İyi Tarım Uygulamalarını başlattık. İyi Tarım Uygulamalarının ilimizde, bölgemizde, ülkemizde fındık adına güzel şeyler ortaya koyacağına, ilimiz ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum.”dedi.

iyi tarim 3 Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları

BİLMEDİĞİMİZ BİR ÇOK KONUYU ÖĞRENDİK
Fındıkta iyi tarım uygulamalarından yararlanan birçok üretici ise, fındık adına bilmedikleri birçok konunun Odanın Ziraat Mühendisleri sayesinde öğrendiklerini ifade ettiler. Üreticiler, bugüne kadar bazı noktalarda yanlış uygulama yaptıklarını söyleyerek şunları söylediler.” Fındıkta iyi tarım uygulamaları sayesinde birçok noktada hatalarımızı düzeltme şansını bulduk. Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız fındık adına bilmemiz gereken, ilaçlama,budama, budama ve gübreleme yöntemlerini en ince ayrıntılarına kadar bizlere detaylı bir şekilde anlatarak yanlış yaptığımız noktaları söylediler, aldığımız bilgiler doğrultusunda, fındık bahçelerimizi onların gözetiminde yeniden şekillendiriyoruz, diye konuştular.

iyi tarim 4 Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları

ZİRAAT MÜHENDİSİ NESİBE SAĞIR İSE, ÜRETİCİLER ARTIK BİLİNÇLENDİ
Perşembe Ziraat Odası Tarım Danışmanlarından olan Ziraat Mühendisi Nesibe Sağır ise, Başlatılan çalışmanın fındık verimliliği için çok önemli olduğunu ifade etti. Ziraat Mühendisi Nesibe Sağır, sözlerine şöyle devam etti.” Ordu’nun geçim kaynaklarından biri olan fındığın verimini yükseltmek adına böyle bir çalışma başlattık. Fındıktaki verim düşüklülüğünü ortadan kaldırmak adına başlatılan İyi tarım uygulamaları sayesinde Ordu ve ilçelerinde fındık üreticisi vatandaşlar bilinçlendiriliyor. Bu kapsamda Perşembe Ziraat Odası olarak bizlerde Perşembe’de çalışmalar yaptık. Fındık üreticisi vatandaşlara geçmişten gelen yöntemleri bir kenara bıraktırarak, teknolojik bilgiler ışığında bilgiler veriyoruz, bu bilgileri danışmanlar olarak bizzat bizler uygulamalı olarak gösteriyoruz. Çalışmalarımızın sonucunda geçen yıl önemli sonuçlar elde ettik. Perşembe’de birçok köyde örnek bahçeler oluşturarak, üreticilerimizin eski ve yeni model arasındaki farkı görmelerini istiyoruz, dedi.

Kaynak: http://www.ordumedya.com/index.php/manset/5325-findikta-vermll-artiracaklar.html

Bir Cevap Yazın