Fındıkta “sertifikalı fidan” için çalışma başlatıldı

1
1525
Fındıkta sertifikalı fidan

Kurulan özel korumalı fındık serasında yetiştirilen fidanlar virüsten ve kök nematotlarından ari olmasıyla dikkat çekiyor.

Fındık fidanının sertifikalı olarak yetiştirilebilmesi için Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) tarafından özel korumalı fidan serası kuruldu.

Fındıkta önemli hastalıklardan biri olan elma mozaik virüsünden ve kök ur nematodlarından ari olduğu tespit edilen 30 damızlık fındık fidanı iki serada muhafaza ediliyor.

FAE Müdürü Aysun Akar, gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık bahçelerin çok uzun yıllar önce oluşturulduğuna dikkati çekti.

Fındık köklerinin artık topraktaki bitki besin elementlerini yeteri kadar alamamasından dolayı yenilenmesi gerektiğini belirten Akar, ayrıca Karadeniz’in tamamına bakıldığında bahçelerin modern tarıma göre dizayn edilmediğinin görüldüğünü de aktardı.

Akar, fındık bahçelerinin yüzde 80’i için yeni dikim sistemleri, uygun dikim mesafesi ve bulunduğu yere göre uygun fındık çeşitleriyle yeniden tesis edilmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bunun için de bazı altyapıların hazırlanması gerekiyor. Fındık üretim alanına baktığınızda Türkiye’de 702 bin hektarlık muazzam bir alan var. Bu alanın peyder pey yenilenmesi gerektiği düşünüldüğünde milyonlarca yeni fındık fidanına ihtiyaç var. Bu da ne demek, kitlesel anlamda yeni fındık fidanı üretmemiz gerekiyor.”

“Virüsten ari olması gerek”

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinasyonuyla kitlesel anlamda fındık fidanı üretim çalışmalarını bir yıldır yaptıklarını anlatan Akar, bunu üretirken de temel üretim materyaline ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Akar, fındık fidanı çeşidinin belirli, aynı zamanda virüsten ari, kök nematotlarından ari olması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Enstitü olarak iki özel korumalı tel sera kurduk ve içerisinde üretim materyalimizi yetiştirmeye başladık. Virüsten ve kök nematotlarından ari, adına doğru çeşitlerimizi saksılarda koruma altına aldık. Sertifikalı fındık fidanı üretiminin ilk aşaması olan ön temel üretim materyalinin şu anda sertifikasını almış bulunmaktayız.”

Bundan sonraki aşamanın ikinci üniteyi kurmak olduğunu dile getiren Akar, gelecek yıl ikinci üniteyi tamamlayarak sertifika alacaklarını belirtti.

Aysun Akar, gerek bakanlık gerekse fındık fidanı üreticileri üretim materyali istediğinde rahatlıkla bunu sağlayabileceklerini ifade ederek, “Bu Türkiye’de ilk yapılan bir çalışma. Sertifikalı fidanın ilk aşamasını Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortak çalışmasıyla beraber başarmış bulunmaktayız.” diye konuştu.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın