Fırtına balık fiyatlarını vurdu!

0
901
Firtina-balik-fiyatlarini-vurdu

Balığın en bol ve lezzetli olduğu bugünlerde şiddetli rüzgar, balıkçıların denize açılmasını engelliyor. Yeteri kadar avlanamayan balıkçılar da çareyi fiyatları yükseltmekte buldu.

İstanbul Balık Satıcıları Esnafı Odası Başkanı Yaşar Gün, bugünlerin balık tüketimi için en uygun zaman olduğunu ifade ederek, balık avının tamamen hava şartlarına bağlı olduğunu söyledi.

Gün, “Şu anda denizlerdeki balık az da değil, bol da değil, normal. Örneğin dün hamsinin kasası 50 liraydı, bugün 100-120 lira oldu. Hava estiği için balığı kesiyor. Ava çıkılmadığı için de bu durum fiyatlara yansıyor. Balık çok çıkınca fiyat düşer, az çıkınca fiyat yükselir. Satışlarımız normal. Ancak balık sezonundaki gibi yani 9-10. ay gibi değil. Şu anda balığın kısır zamanı. Hava şartları nedeniyle balığa çıkılamıyor, çıkılsa balık olmuyor. Az olduğu için de pahalı.”

‘BALIKTA KARABORSA KENDİLİĞİNDEN OLUR’

Müşterilerin de balık fiyatlarını olumsuz karşıladıklarını anlatan Gün, müşterilerin 2 gün önce kilogramını 5 liraya aldıkları hamsinin 10 liraya çıkmasını hayretle karşıladıklarını ifade etti.

Bütün balık türlerinin 2 gün öncesindeki fiyatına göre çok arttığını dile getiren Gün, bu durumu müşterilerine anlatmakta zorlandıklarını aktardı.

Balık fiyatlarının artmasında karaborsacılığın olmadığını vurgulayan Gün “Balık az çıkınca, fiyatlara yansıyor. Az avlanınca balıkçılar da fiyat artırıyor. Balık az çıkınca kendiliğinden karaborsa oluyor” dedi.

Yaşar Gün, bu dönemde çinekop, lüfer, hamsi ve istavritin vazgeçilmez olduğunu belirterek, bazı balıkların örneğin dil, mezgit, tekir ve barbunyanın çok lezzetli olmalarına rağmen vatandaşlarca fazla bilinmediğini kaydetti.

‘HAVALAR DÜZELİNCE FİYATLAR DÜŞECEK’

Şafak Gün, “Havalar normale döndüğünde o hamsiler bir gelmeye başlasın. Hamsinin kilogramı bir anda 2 liraya kadar düşecek. Mesela, çinekopun kilogramı şu anda 10 lira olması gerekirken 30 lira. İstavritin 5 liraya düşmesi bekleniyor. Lüferin bolluğundan dolayı palamut bu yıl bol olmadı. Lüfer hırçın bir balık olduğu için palamutu kaçırdı. Ama barbunya, tekir olur, onların zamanı. Deniz çuprası bol olur. Barbunya, çinekop, hamsi tezgahlarda en çok yer alacak balıklar. Şu andaki fiyatların çok altında olacak” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın