Fırtına dindi, balık fiyatları düştü

0
2518
Fırtına dindi, balık fiyatları düştü

Fırtına nedeniyle bir süredir avlanmaya çıkamayan Karadenizli balıkçılar, hava şartlarının normalleşmesiyle açıldıkları denizden bol avla döndü. Av bol olunca balık fiyatları da önemli ölçüde geriledi.

Türkiye’yi etkisi altına alan olumsuz hava şartları nedeniyle Karadenizli balıkçılar yaklaşık bir hafta boyunca denize açılamadı. Fırtınanın dinmesiyle yeniden avlanmaya çıkan balıkçıların ağları, hamsi, mezgit, barbunya ve çinekopla doldu.

Balık bol olunca fiyatlar da geriledi. Samsun’da 10 liradan satılan hamsinin kilogramı 5 liraya, barbunya ve mezgitin kilogramı 20 liradan 10 liraya, çinekopun fiyatı 25 liradan 15 liraya, kefalin kilogramı da 20 liradan 12 liraya düştü.

Samsun’da balıkçılık yapan Ayhan Liman, AA muhabirine, fırtınanın dinmesiyle gece Karadeniz’e açılan balıkçıların bol miktarda balıkla geri döndüğünü söyledi. Liman, “Fiyatların yüksek olması nedeniyle bir haftadır vatandaşlarımız balık almakta güçlük çekiyordu, ancak bol miktarda yapılan av sayesinde fiyatlar düştü. 10 liraya kadar çıkan hamsinin kilogramının 5 liraya düşmesi en çok dar gelirli vatandaşlarımızı sevindirdi. Yine tezgahlarda az miktarda bulunan mezgit ve barbunya da bolca avlandı.” dedi.

Karadeniz’de bu yıl önce palamut, ardından çinekop, şimdi de hamsinin bol çıktığını dile getiren Liman, “Karadeniz’de bu yıl bereketli bir sezon geçiriliyor. Kış boyunca hamsi avının böyle devam etmesini umuyoruz.” diye konuştu.

www.hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın