Fırtına Hamsiyi Tezgahlardan Sildi

0
908
Firtina-Hamsiyi-Tezgahlardan-Sildi

Havaların soğuması ile birlikte Trabzon’da balık fiyatları ikiye katlandı.

Tüm yurtta olduğu gibi son haftalarda Trabzon’da da soğuk hava balıkçıları olumsuz yönde etkiliyor. Balık fiyatlarının ikiye katlandığı Trabzon’da fırtına nedeniyle hamsi tezgahlardaki yerini alamadı. Trabzon’un Moloz mevkiindeki balıkçılık yapan Mehmetcan Örseloğlu, fırtına nedeniyle balık fiyatlarının sürekli değiştiğini söyledi.

Hamsinin tezgahlardan silindiğini belirten Örseloğlu, “İstavrit 7 buçuk milyon ve 10 TL arasında değişiyor. Olta balık avcılığında mezgit 15 TL. Çupra, levrek ve alabalık var bunlar kültür balıkları zaten her zaman tezgahlarda oluyor. Havaların soğumasıyla beraber hamsi de yavaş yavaş Gürcistan’a geçmeye başladı. Hopa tarafında bir hamsi avı söz konusu. Bu sezon balık beklentilerin altında kendini gösterdi. 2 buçuk aydan bu yana hamsi avı oldu. İnce hamsi olduğu zaman balıkçı onu tutmuyor denize bırakıyor” dedi.

Trabzon’un Moloz mevkiindeki balıkçı esnaflarından Serkan Yılmaz ise Trabzon’da vatandaşın balığa her zaman bir rağbetinin olduğunu ifade ederek, “Bu sezon pek balıkçılık olmadı. İstavrit ve palamut satılıyor. Hamsi bol miktarda çıktı, vatandaşın yüzünü güldürdü. Tezgahlarda 1 TL’ye kadar düştü. Son bir iki haftadır havalar soğumaya başladı. Bu hamsiye yansıdı, hamsi kayboldu. Trabzon’da balığı her zaman rağbet var ama havaların soğumasından dolayı insanlardan çarşıya inmediği için bizim işlerde düşüyor” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın